Lamine Diş

Porselen Lamine Diş

Lamine Diş Nedir?

Lamine diş uygulaması olarak da bilinen İstanbul Porselen Lamina işlemleri, hastalarımızın dişlerinin güzelleşmesini ve dişlerdeki görüntü bozukluklarının giderilmesini sağlamaktadır. İstanbul Porselen Lamine uygulamalarımızın ardından, hastalarımız gülüş estetiğini elde eder ve diş dizilimindeki tüm kusurlardan kurtulur. Yaprak porselenlerden elde edilen lamina dişler, halk arasında lamine diş olarak da adlandırılmaktadır. Lamina porselen kaplamalar, gülüş tasarımı talep eden tüm hastalarımız tarafından kullanılabilir. Porselen lamineler, yalnızca diş çapraşıklıklarının fazla olduğu durumlarda uygulanamamaktadır. Ortalama 0,3 mm ila 0,7 mm aralığında inceltme işlemi yapılarak uygulanan porselen lamina dişler, diş yüzeyine yapıştırılarak uygulanmaktadır. Porselen lamina diş uygulamalarımız ve porselen dişler hakkında merak ettikleriniz, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Lamine Diş Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Lamine Diş

Lamine diş tedavisi, gülüş estetiği talep eden hastalarımızın tamamı için idealdir.  Diş yüzeyindeki pürüzler, kırıklar, çatlaklar ya da renk değişimlerini kapatmak için  porselen lamina tedavilerini sıklıkla gerçekleştirmekteyiz. Porselen laminalar, hastalarımızın dişlerindeki görünümü güzelleştirmekte ve doğal görünüm oluşturmaktadır.  Özellikle ön dişlerdeki görselliği korumak ve estetik görünüm oluşturmak amacıyla, lamine diş uygulamasından faydalanmaktayız.

Hangi Durumlarda Lamine Diş Uygulaması Yapılır?

Lamine diş uygulanan durumlar ve hastalarımızın taleplerine göre dikkate aldığımız durumlar, aşağıda listelenmiştir:

 • Diş beyazlatma tedavilerinde sonuç alamayan ve dişlerindeki kirli görünüm devam eden hastalar,
 • Ortodontik tedavi yerine, alternatif bir seçenek talep eden hastalar,
 • Diastema olarak nitelendirdiğimiz, ön diş ayrılığı sorunu bulunan hastalar,
 • Aşınma ya genetik sebeplerle kısa kalmış dişlere sahip olan hastalar,
 • Erozyon sebebiyle aşınan dişlere sahip olan hastalar,
 • Çay, kahve ya da sigara sebebiyle dişlerinin gerçek rengini kaybeden hastalar,
 • Travma ve darbelere bağlı olarak, diş yapısında bozulmalar oluşan hastalar,
 • Ön dişlerinde hoş olmayan leke ya da kalıntılar bulunan hastalar,
 • Travma sonrası dişlerinin bir bölümünü kaybeden hastalar, lamine diş operasyonlarından faydalanabilirler.

Porselen Lamine Uygulaması Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Porselen Lamine uygulanmayan durumlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Geceleri diş gıcırdatma ya da diş sıkma alışkanlığı bulunan kişilere,
 • Bruksizm sendromu bulunan hastalarımız, porselen lamine yaprakların zarar görmesine ve kaplamaların kırılmasına yol açacaktır. Bruksizm hastaları, porselen lamina uygulamasına dahil edilmemektedir.
 • Ağzında çürüme ya iltihabi hastalıklar bulunan hastalarımıza,
 • Çok fazla çapraşık ve üst üste binmiş dişlere sahip olan hastalarımız,
 • Diş çürümesi ya da travma sebebiyle dişlerini kaybeden hastalarımıza,
 • Çok fazla luorozis bulunan dişlerde, porselen lamina yapışkanları tutunamayacaktır. Bu dişlere sahip olan hastalarımıza, porselen porselen lamina uygulaması yapmamaktayız.

Laminate Veneer Uygulamasının Yapım Aşamaları Nelerdir?

Porselen lamina uygulaması için hastalarımız belli başlı süreçlerden geçmektedir. Hastalarımızın diş ve ağız yapısına uygun olan stili belirlemek için gülüş tasarımı yapılmaktadır. Hastalarımızın diş ve dişeti sağlığı kontrol edilerek, ağızdaki tüm hastalıklar teşhis edilmektedir. Teşhis edilen diş ve dişeti sorunları tedavi edilmeden, porselen lamina tedavisine başlanmayacaktır. Eğer gerekliyse küretaj, dolgu ve diş temizliği gibi işlemler tamamlandıktan sonra, hastalarımızın diş ölçüleri alınmaktadır. Porselen lamina uygulanacak dişler belirlenerek, diş yüzeyinin eşitlenmesi için minik çaplı aşındırma gerçekleştirilir. Aşındırma sonrasında, dişlerin kalıbı alınır ve laboratuvar ortamında, uzmanlarımız tarafından porselen lamina yaprakları hazırlanır. Yapraklar hazırlandıktan sonra, hastalarımızın dişlerine yapıştırıcı sürülür ve lamina yapraklar yapıştırılır.

Lamine Diş Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Porselen lamina uygulamasının getirileri, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Lamine Diş uygulaması, kreatif ve kısa sürede tamamlanan tedavilerden bir tanesidir. Ortalama 7 gün içerisinde, hastalarımız yeni dişlerine kavuşur ve sosyal hayatına geri döner.
 • Dişlerin doğal görünümünü koruyan porselen lamina, ortalama 0,3 mm ila 0,7 mm kalınlığa sahiptir.
 • Uygulama esnasında, gerçek dişlerin aşınmasına izin verilmemekte ve diş minesinin çok az bölümü kaldırılmaktadır.
 • Az miktarda diş minesinin kaldırılması, hastalarımızda minimum seviyede diş hassasiyeti oluşmasını sağlamaktadır.
 • Lamine dişler, renk değişimine karşı dirençli ve sağlam malzemelerden elde edilmektedir. Bu sebeple uzun yıllar kullanılmakta ve görüntüsünü yitirmemektedir.
 • Doğal dişlerin his alma özelliği yitirilmemekte ve dişlerin çiğneme yapılan bölgesine dokunulmamaktadır. Bu sebeple, dişlerle tat alma ve hissetme duyuları devam edecektir.
 • Lamine diş, gerilme ve çekmelere karşı oldukça dayanıklı malzemelerdir. Diş yüzeyine yapıştıktan sonra, kolay kolay düşmez ve yapışkanlığını yitirmez.
 • Diş ve ağza herhangi bir işlem uygulamadan, hastalarımızın nasıl bir dişe sahip olacağını göstermek için porselen lamine modelleri hazırlanabilir.
 • Lamine dişler, ışığı geçirme özeliğine sahip olduğundan, doğal dişlerden ayırt edilmez ve gerçekçi görünüm oluşturur.

Porselen lamine uygulamasının ardından, hastalarımız uzun yıllar boyunca lamina yaprakları kullanmaya devam edebilirler.

2 Yorum Yapıldı

 1. Tuğçe Biricik

  Diş dizilimimdeki kusurları gidermek amacıyla Lamine Veneer tedavisi oldum. Dişlerim şuan tam istediğim gibi ve beyazlıkta. Fotoğraf çekilirken artık dişlerimi kapatma gereksinimi duymuyorum. Hepsi doktorum sayesinde oldu! Kendisine tekrar tekrar teşekkürler

 2. Renk değişiminin olmadığı tedavilerden biri olduğu için Lamine Veneer tedavisi olmak istedim. Bu tedaviden önce dişlerimle alakalı derin bir geçmişim var. Ağrılar ve acılar içerisinde birçok yıl geçirdim. Ama şuan her şeye değer olduğunu anladım. Dişlerim şuan daha sağlıklı ve beyaz. Şuan inanılmaz derecede mutluyum. Uzman doktoruma sonsuz teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version