Pedodonti – Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimliği bölümü, İstanbul Pedodonti olarak adlandırılmakta ve 0-13 yaş aralığındaki çocukların diş tedavilerini üstlenmektedir. 0-13 yaş aralığındaki çocukların ağız ve diş bakımı için çalışan uzman diş hekimlerimiz, çocukların diş problemine göre tedavi sürecini başlatmaktadır. Süt dişleriyle daimi dişler arasındaki geçiş dönemini ele alan İstanbul Pedodonti bölümünde, uzmanlarımız çocuklara uygun tedavi yöntemlerini uygulamakta ve çocukların kalıcı hasarlarla karşılaşmasını engellemektedir. 0-13 yaş aralığındaki çocuklarda meydana gelen diş çürümeleri, diş sallanmaları, diş ağrıları, travmalar, travmaya bağlı problemler, ağız hastalıkları ve dişeti sorunları, Pedodonti uzmanı diş hekimlerimiz tarafından tedavi edilecektir. Uzmanlarımızla profesyonel hizmet sunduğumuz Pedodonti bölümümüz hakkında detaylı bilgi almak için yazı içerisindeki başlıklarımızı incelemeniz yeterli olacaktır.

Pedodonti Bölümünün Özellikleri Nelerdir?

Pedodonti uygulamaları, çocuklardaki süt dişleri ve daimi dişlerin muayene ve tedavi sürecini sürdürmektedir. Çocuklardaki daimi dişlerin çıkış aşaması, süt dişlerini sağlığı ve yeni büyüyen daimi dişlerin sağlık durumu hakkındaki tüm incelemelerle beraber çocuklarda meydana gelen diş ve çene travmalarında, uzmanlarımızın belirlediği tedavi süreci takip edilmektedir. Bebeklik döneminden itibaren, bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı sürecinde Pedodontistler ilgilenir. Bebeklerin ağız sağlığını ve süt dişlerinin çıkma evresini takip eden uzmanlarımız, bebeklerdeki iltihabi ve bakteriyel problemleri tespit ederek tedavi sürecini yönetmektedir. Çocukların diş çürükleri, diş çekimleri, apseler, diş taşları ya da diş ağrısına bağlı problemlerin tamamında, Pedodonti diş hekimlerimizin yönettiği tedavi süreci işlenmektedir. Normal diş hekimliği bölümümüzde, 13 yaşını tamamlayan ve daimi dişlerinin tamamı çıkan hastalarımız tedavi edilecektir.

Pedodonti Bölümünde Hangi Uygulamalar Yapılmaktadır?

Çocuk diş hekimliği tedavileri, sadece 0-13 yaş aralığındaki çocuklar için uygulanmaktadır. 13 yaşından büyük olan tüm hastalarımız, normal diş hekimliği kapsamında tedavi edilmektedir. Pedodonti yani çocuk diş hekimliği bölümümüzde sunduğumuz tedaviler, aşağıda listelenmiştir:

 • Ağız ve diş bakımında yapılması gerekenler
 • Bebek ve çocuklar için beslenme düzeni önerileri
 • Bebek ve çocukların diş çıkarma süreci bilgilendirmesi
 • Çocuklara uygulanan diş ve çene protezleri
 • Çocukların diş çekimi
 • Çocuklardaki diş çürüklerinin temizlenmesi ve dolgu işlemleri
 • Çocuklarda kanal tedavisi
 • Çocuklarda köprü tedavisi
 • Diş çürüklerinden korumak ve diş çürüklerini gidermek için kullanılan tüm uygulamalar
 • Fissür örtücü uygulamalar
 • Fluorid jel uygulamaları
 • Fluorid vernik uygulamaları
 • Diş travmalarının geçmesine yönelik tedaviler
 • Ampütasyon ve kanal tedavilerini kapsayan endodontik tedavi yöntemleri
 • Parmak emme, tırnak yeme, dudak ısırma ya da yanak ısırma gibi kötü ağız alışkanlıklarını sonlandırmaya yönelik tedaviler
 • Uykuda diş sıkma ve gıcırdatma sorununu gideren tedaviler
 • Süt dişi ve daimi dişler için restoratif tedaviler
 • Yer tutucu tedaviler

Belirtilen tedavilerin haricinde, uzmanlarımızın gerekli gördüğü farklı tedavi metotlarından da faydalanılmaktadır.

Pedodontide Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Pedodonti uygulamalarında, toplamda 20 adet süt dişi bulunmakta ve bu dişler üzerinde tedavi uygulanmaktadır. Çocukların beslenme düzeni, süt dişlerinin çıkış dönemi ya da süt dişi öncesinde ağız bakımı işlemleri için Pedodonti hekimlerimiz tarafından profesyonel bilgilendirme yapılmaktadır. Çocukların konuşma ve çiğneme alışkanlıklarının sorunsuz şekilde gelişmesi için süt dişlerinin sağlıklı olmasına dikkat edilmektedir. Süt dişlerinin sağlıksız gelişimi, çürümesi ya da şekil bozuklukları, çene gelişimini doğrudan etkilemektedir. Daimi dişlerin sağlıklı olması ve ağız sağlığında herhangi bir açığın bulunmaması için süt dişlerinin sağlığına önem verilmelidir. Yer tutucu görevi gören süt dişleri, yeni çıkacak daimi dişlerin daha düzgün ve kusursuz şekilde büyümesini sağlamaktadır. Süt dişlerinin erken dönemde çekilmesi, daimi dişlerin şekilsiz şekilde büyümesine ve ilerleyen dönemlerde, ortodontik problemlerin oluşmasına yol açacaktır. Pedodonti uzmanlarımız, çocukların süt dişlerini sağlıklı hale getirmekte ve daimi dişlerin sağlığını erken dönemde korumaktadır.

Pedodontide Kullanılan Koruyucu Uygulamalar Hangileridir?

Pedodonti tedavisi koruyucu yöntemler kullanılarak, çocukların süt dişleri ve daimi dişlerindeki gelişimsel problemler ortadan kaldırılır. Süt dişlerinin çıkma zamanından itibaren, çocuklarda herhangi bir ağız ve diş probleminin oluşumu engellenmektedir. Çocuk diş hekimliği alanının temel amacı sayılan bu durum, çocukların ilerleyen dönemlerde ağız ve diş hastalığıyla karşılaşmasını engelleyecektir. Diş sağlığını küçük yaştan itibaren koruma altına alan Pedodonti uygulamaları, koruyucu diş hekimliği olarak adlandırılır. Çocukların süt dişi ve daimi dişlerinde oluşacak diş çürüklerinin önüne geçmek, dişlerdeki şekil bozukluklarını engellemek ve çocuklara ağız bakım alışkanlığı kazandırmak için çalışmalar yürüten uzmanlarımız, koruyucu uygulamalar kapsamında fissür ve flor örtücü tekniklerinden faydalanmaktadır.

Pedodonti Flor ve Fissür Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Flor ve fissür örtücü uygulamalar, daimi dişlerdeki çiğneyici yüzeyindeki çürümeleri engellemektedir. Çocukların daimi dişlerinde oluşabilecek tüm çürümelere karşı tedbir görevi gören fissür ve flor koruyucu uygulamalar, ilerleyen yaşlardaki ağız sağlığını da kontrol altında tutmaktadır. Flor, dişlerde oluşan çürümeleri engelleyici malzemelerden bir tanesidir. Diş yapısını kuvvetlendirmek ve derinlerdeki çürümeleri önlemek amacıyla, flor koruyucu teknikler uygulanmaktadır. Pedodonti alanında uygulanan fissür koruyucu teknikler ise dişlerdeki olukları kapatmakta ve dişlerin çürüme riskini ortadan kaldırmaktadır.

2 Yorum Yapıldı

 1. Klniğinizde bulunan pedodonti bölümü sayesinde çocuğumun da dişlerini güvenilir ellere emanet edebiliyorum. Güvendiğim uzman doktora hem de! Çocuğumun dişleri şuan düzgün ve sağlıklıysa bunu sizlere borç biliyorum. Teşekkürler

 2. 9 yaşındaki kızımın tedavisi sayesin de tanıştık. Kızımın büyük bir doktor korkusu vardı. Daha önce gittiğimiz hekimlerden kaynaklandığını fark ettim. Kızımın iğneden yana da korkusu olmasına rağmen bu korkusunu burada yendiğini söyleyebilirim. Kızımın diş etlerinde sürekli apse oluşuyordu. Tüm problemlerimiz halloldu. Size ve ekibinize çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version