Ortodonti

İstanbul Ortodonti tedavisi, diş şeklinde ve çene gelişiminde sorunlar bulunan hastalarımız için kullanılmaktadır. Gülüş estetiği ve çene cerrahisinin en önemli uygulaması olan  Ortodonti tedavisi, birbiriyle uyumsuz ve çapraşık şekilde gelişen dişlerin, birbirine uyumu şekilde gelişmesi için kullanılmaktadır. Uzmanlarımız tarafından yapılan incelemelerin ardından, hastalarımızın İstanbul Ortodonti tedavisine ihtiyaç duyup duymadığı kesinleştirilmektedir. Diş teli uygulamasıyla ilerleyen Ortodonti tedavisi, hastalarımızın gerçek dişlerini düzenlemekte ve gülüş estetiği sağlamaktadır. Ortodonti tedavisinin süreci ve tedavi boyunca kullanılacak yöntemler, diş hekimlerimizin yapacağı incelemeye göre belirlenecektir. Ortodonti tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi almak için yazı içerisindeki başlıklarımızı inceleyebilirsiniz.

Ortodonti ne demek

Ortodontik Sorunların Oluşma Sebebi Nedir?

Ortodontik sorunların kaynağı, hastadan hastaya değişiklik gösterir. Hastalarımızın genetik yapısı, beslenme alışkanlıkları, kemik yapısı ya da büyüme sürecine bağlı olarak, Ortodontik sorunlar ortaya çıkabilir. Diş ve çene arasındaki estetik görüntüyü sağlayan kemik yapısı, Ortodontik sorunlar sebebiyle diş ve çene yapısında görüntü bozuklukları meydana gelecektir. Hastaların çene gelişime bağlı olarak, erken yaşta ya da ileri yaşta Ortodontik tedavi başlatılmaktadır. Alt çenenin normale göre önde ya da geride durması, Ortodontik sorunların kaynağını oluşturmaktadır. Hastalarımızın kemik yaşı ve biyolojik yaşına bağlı olarak, Ortodontik problemlerin evresi değişmektedir. Ortodontik teknikler kullanılarak, alt ya da üst çenenin normalden ileride veya geride olması durumu tedavi edilecektir. Gerekli durumlarda, cerrahi uygulamalar kullanılarak Ortodontik tedavi süreci ilerlemektedir.

En kısa ortodonti tedavisi

Ortodontik Tedavinin Önemi ve Özellikleri Nelerdir?

Ortodonti uygulamaları, estetik görüntünün yanında, konuşma, beslenme ve uyumanın sağlıklı şekilde olması için gerekli görülmektedir. Hastalarımızın ilerleyen dönemde karşılaşması muhtemel olan sorunları gidermek için erken yaşta Ortodontik tedaviye başlanması gerekir. Diş eti hastalıkları, ağız iltihapları, diş kökü hastalıkları ve diş kayıplarının sebebi olan Ortodontik sorunlar giderilmeden, hastalarımızın ağız sağlığını korumak mümkün değildir. Diş teli tedavisi ve çene cerrahisiyle uygulanan Ortodontik tedaviler, diş ve çenenin normal hizasında konumlanmasını sağlamaktadır. Diş ve çene yapısının doğal konuma gelmesini sağlayan Ortodontik uygulamaların sonunda, hastalarımızın yaşadığı problemler ortadan kalkacaktır. Erken dönemde uygulanan Ortodontik tedaviler, hastalarımızın kemik hareketlerini kısa sürede tamamlamasını ve tedavinin daha kısa zamanda sonlanmasını sağlamaktadır. Kemik gelişiminin devam ettiği dönemde uygulanan Ortodonti tedavisi, diş ve çenelerin hareketlerini kolaylaştıracaktır. İleri yaşta uygulanan Ortodonti tedavisi, hastalarımızın iyileşme sürecini zorlaştıracaktır.

Ortodonti Tedavisinin Süreci Nasıl İlerler?

Ortodontik tedavinin uygulanış sürecinde, hastalarımıza lokal anestezi uygulamaktayız, uygulama yapılacak çeneye göre, uygun diş tellerini belirleyen uzmanlarımız, hastalarımızın dişlerine uygun yapıştırıcıları sürmekte ve diş tellerini sabitlemektedir. Diş telleri sabitlendikten sonra, belirlenen oranda gerilme yapılmakta ve diş telleri sıkılaştırılmaktadır.

Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanmalıdır?

Ortodonti tedaviye başlama yaşı dikkate alınmamakla birlikte, hastalarımızın sahip olması gereken temel faktörler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yüz ve çene yapısındaki dengesiz gelişime bağlı olarak, orantısızlıkların oluşması
 • Çiğneme, konuşma ya da yutma gibi fonksiyonların engellenmesi
 • Çenenin açılıp kapanışında zorlanmaların meydana gelmesi
 • Sürekli tırnak yeme, parmak emme ya da yanak ısırma gibi alışkanlıklara bağlı olarak, çene gelişiminde fizyolojik sorunların meydana gelmesi
 • Çenenin aşırı şekilde ileri gitmesi ya da geri gelmesi
 • Dişlerin normale göre daha önce konumlanması
 • Alt ve üst çene dişlerinin birbirine temasının engellenmesi
 • Dişlerin kapanmasında normal dışı hareketlerin görülmesi
 • Dişlerin çapraşık ya da yamuk şekilde büyümesi
 • Dişlerin arasında çok fazla mesafe olması

Belirtilen faktörlere sahip olan hastalarımız, Ortodonti tedavisine alınmaktadır. Diş ve çene yapısındaki fizyolojik problemlerin giderilmesi için hastalarımızın çene gelişimini tamamlaması ve kemiklerinin yerine oturması gerekir. Çene gelişimi tamamlanmadan, Ortodonti tedavisine başlanmayacaktır. Ortalama 12 yaşından itibaren, kontrollü olarak Ortodonti tedavisine başlanmakta ve hastalarımızın diş dizilimi normal seyrine getirilmektedir.

Ortodontik Tedavinin Avantajları Nelerdir?

Ortodonti İstanbul

Ortodonti tedavisinin getirileri ve tedavi sonrasında elde edilenler, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Çenenin gelişimi ve çene üstündeki dişlerin dizilimleri, normal seyrine getirilmektedir. Çenedeki fizyolojik bozukluklar, sağlam dişlerin de çapraşık şeklide büyümesine ve ağız sağlığını tehlikeye atmasına yol açacaktır.
 • Dişlerin ve diş çevresindeki tüm dokuların zarar görmesine yol açan alışkanlıklar, Ortodonti tedavisiyle kontrol altına alınmaktadır.
 • Üst solunum yollarında meydana gelecek fonksiyon ve yapısal bozuklukların giderilmesi için farklı tıbbi alanlarla koordine şekilde hareket edilmektedir. Üst solunum yolu sorunlarını da gideren Ortodontik problemler, hastalarımızın nefes alışını da kolaylaştırmaktadır.
 • Çene yapısındaki bozulmalar sebebiyle oluşan yeme, yutkunma ve çiğneme sorunları, Ortodontik tedaviyle ortadan kaldırılacaktır.
 • Hastalarımızın fiziksel görünümünü düzenleyen  Ortodontik uygulamalar, gülüş estetiği sağlamaktadır.
Ortodonti

Ortodontik Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ortodonti tedavisinde dikkat edilecekler ve tedavi sürecinde uygulanacak ağız bakım yöntemleri, aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

 • Yemek sonrasında, diş telleri ve dişler detaylıca fırçalanmalıdır.
 • Diş ipi kullanılarak, diş aralarındaki kalıntılar temizlenmelidir.
 • Ağız bakım suyu kullanılarak, ağızdaki mikroplar düzenli olarak giderilmelidir.
 • Ortodonti tedavisinin sürecini takip etmek için düzenli olarak diş hekimi kontrolünden geçilmelidir.
 • Uzmanlarımızın tarif ettiği şekilde, tedavi için verilen apareyler kullanılmalıdır.
 • Gazlı içecekler ve sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

2 thoughts on “Ortodonti”

 1. Ayşegül Kılıç

  Uzun yıllardır dişimde ki çapraşıklıkdan dolayı sıkıntı yaşıyordum. Bir ortama girdiğimde rahatça gülemiyor ve konuşamıyordum. Sonunda tak etti ve uzmana görünüp tel tedavisi olmaya karar verdim. Bunun için en güvendiğim İstanbul Gülüş Tasarımı kliniğinden randevu aldım. Şuan tedavimin ortalarındayım. Şimdiden dişlerimdeki değişimin farkındayım. Tellerin çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum

 2. Gelmeden önce tedaviye çok soğuk bakıyordum ama artık gönül rahatlığıyla geliyorum. Hem çalışmalarını hem de güler yüzlerini takdir ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version