Ön Dişlere Yapılan Estetik Dolgu Uygulamaları

Ön dişlere yapılan estetik dolgu

Ön dişler için yapılan estetik görünümlü dolgu uygulamaları, ağız içerisinde güzel ve parlak bir görüntü oluşması amacıyla yapılan bir diş operasyonudur. Ön dişlere yapılan estetik dolgu uygulamaları ile dişlerde parlak bir görüntü oluşturulurken aynı zamanda sağlıklı bir ağız yapısına da ulaşmak mümkün olmaktadır.

Ön dişler için uygulanan bu estetik uygulama, isteğe bağlı olarak arka dişlere de yapılabilmektedir. BU sayede ağı içerisindeki tüm dişlerde estetik bir görüntü oluşurken beraberinde ağız hijyeni de kalıcı olarak sağlanmış olmaktadır.

Ön diş dolgusu
Ön diş dolgusu

Estetik dolgu operasyonları hemen her diş yapısı için uygundur. Genellikle 18 yaş ve sonrasında uygulanması önerilse de daha küçük yaşlarda da uygulama örnekleri bulunmaktadır.

Estetik Dolgu Operasyonları Nasıl Yapılır?

Estetik dolgu operasyonları geçmiş dönemlerde kullanılmakta olan dolgu malzemelerinden daha farklı bir malzeme ile yapılmaktadır. Genellikle porselen ya da kompozit olarak adlandırılan dolgular içerisinde en estetik görüntüyü sunan kompozit dolgu olması nedeniyle daha fazla tercih edildikleri bilinmektedir.

Estetik dolgu işlemleri, uygulanma biçimi olarak da klasik dolgu işlemlerinden farklılaşmaktadır. Dolgunun yerleştirilme sürecinde ışın cihazları kullanılarak daha hızlı ve etkili bir biçimde dolgu işlemleri tamamlanmaktadır.

Kompozit dolgu olarak da bilinen estetik dolgu operasyonu herhangi bir çürük diş üzerinde uygulanabilmektedir. Bunun için öncelikle dişin çürük bölümü alınmakta ve sonrasında uygun malzemeler ile dişe doğal bir görüntü kazandırılmaktadır.

Estetik Dolgu ve Porselen Kaplama Operasyonlarının Farkları Nelerdir?

Estetik dolgu ve porselen kaplama operasyonlarının farkları hem uygulama hem de avantajlar bakımından farklılaşmaktadır. Bu farklılıkların en belirginlerinden şu şekilde bahsedilebilmektedir:

 • Porselen dolgu estetik dolguya göre daha beyaz olmasına rağmen ağız içerisinde doğal görüntü sunmamaktadır. Estetik dolgu doğal diş minesi rengi verdiği için daha doğal görünüm sunan bir uygulama olarak bilinmektedir.
 • Estetik dolgular daha kısa süreli işlemlerdir. Ortalama bir ya da iki saat içerisinde istenen diş görüntüsüne kavuşulmaktadır. Bunun yanı sıra porselen uygulamalar ise diş ölçüsünün alınması ve porselen kaplamanın hazırlanması gibi aşamaları içermektedir. Bu nedenle daha uzun süren bir uygulamadır.
 • Porselen dişler, estetik dolgulara göre daha az dayanıklı yapılardır. Uzun süreli kullanımlar için estetik dolgu uygulamaları önerilmektedir.
Ön diş dolgusu ne kadar dayanır
Ön diş dolgusu ne kadar dayanır

Bu farkların yanı sıra ön dişlere yapılan estetik dolgu uygulamaları için doktor tarafından yapılan muayene sonucunda bir karar verilmektedir. Her diş yapısı için bütün uygulamalar yapılmaması nedeniyle öncelikle diş yapısının uygunluk durumunun incelenmesi gerekmektedir.

 

Estetik Dolgu Uygulamaları Neden Tercih Edilir?

Estetik dolgu uygulamalarının tercih edilme nedenleri, doktor yönlendirmesi ya da hasta talepleri ile ilgili olarak değişkenlik göstermektedir. Estetik dolgu uygulamalarının yapılma gerekçelerinden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Dişlerde oluşan çürüklerin giderilmesi sonucunda dişlerdeki boşlukların kapatılması için tercih edilmektedir.
 • Ön dişlerde istenmeyen görüntülerin değiştirilmesi ve daha estetik görüntülere kavuşulması için hastalar tarafından talep edilmektedir.
 • Diş minelerindeki kalıcı sarılıkların giderilmesi için yapılabilmektedir.
 • Dişlerde şekil bozukluğunun olması, aralardaki boşlukların doldurulması gibi estetik kaygılarla da dolgu uygulamalarına başvurulabilmektedir.

Sağlıklı ve sağlıksız dişlerin hemen hepsinde uygulanması mümkün olan bu operasyonların diş kökünün kurtarılamayacak olması durumunda yapılması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle uygulama öncesinde diş köklerini kontrol eden bir röntgen gerekli olabilmektedir.

Estetik Dolgu Uygulamalarının Süreleri Nasıldır?

Ön diş estetik dolgu fiyatları
Ön diş estetik dolgu fiyatları

 

Estetik dolgu uygulamalarının süreleri, kaç dişe uygulama yapılacağı ve dişlerin sağlık durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Operasyonun ortalama süresi yaklaşık iki saat olurken eğer dişlere farklı destek tedavileri de yapılması gerekiyorsa bu işlem birkaç günü bulabilmektedir.

Estetik uygulamaların yapılması esnasında eğer porselen dolgu uygulaması tercih edilirse, diş için uygun olan porselenin hazırlanması için belirli bir süre beklenmesi gerekebilmektedir. Bu nedenle kullanılan malzemeler bağlamında diş dolgu süreleri de değişkenlik göstermektedir.

Diş dolgularının kullanım sürelerinde ise herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Düzenli bakımının yapılması durumunda sürekli olarak kullanılabilmektedir. Fakat bazı durumlarda diş köklerinde hasar oluşabilmekte ve bu durumlarda dolguların yenilenmesi gerekli görülmektedir.

Estetik Dolgu Uygulamaları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Estetik dolgu uygulamaları sonrasında dikkat edilecekler, şu şekilde sıralanabilmektedir:

Ön dişlere yapılan estetik dolgu
Ön dişlere yapılan estetik dolgu
 • Öncelikle tedavi sonrasında dişlerde hassasiyet oluşacağı için aşırı sıcak ve soğuk tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Mümkün olduğunca yiyecek ve içeceklerin oda sıcaklığında tüketilmesi önerilmektedir.
 • Dişlerdeki hassasiyet nedeniyle uygulama sonrasında yaklaşık bir yıl adar kabuklu yiyeceklerin tüketimi noktasında dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer bu besinler tüketilirse yapılan dişler üzerine baskı yapılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Dolguların kalıcı olabilmesi için 6 ayda bir olacak şekilde kontrollere gidilmesi gerekmektedir. Uygulamayı yapan doktor tarafından daha sık aralıklarla kontrole çağrılması durumunda ise bu önerilere uyulmalıdır.
 • Ağız içi hijyenine de dikkat etmek tedavi sonrası aşamalarının en önemli tavsiyeleri arasında bulunmaktadır. Günde üç defa dişleri fırçalamak, gerekli durumlarda ağız içi bakım sularının kullanımı gerekli olabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra ön dişlere yapılan estetik dolgu uygulamaları ile ilgili olarak operasyonu yapan diş hekimi tarafından belirlenen uyarılara da uyulması gerekmektedir.

0 0 votes
Faydalı mı?
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
İrem Duran
İrem Duran
3 yıl önce

Ön dişlerime yaptırdığım estetik dolgu ile dişlerimde göze çarpan kötü görünüme elveda dedim. Uzman doktorumun da önerisi ile estetik dolgu tedavimi gerçekleştirdik. Kendisine ve benimle ilgilenen ekibe sonsuz teşekkürler.

Şule Korkut
Şule Korkut
3 yıl önce

Ön dişlerimin arasında az da olsa fark edilen boşluk vardı. Kapatmak için estetik dolguyu yaptırmaya karar verdim. Gündelik yaşantımda dişlerimden dolayı kendimi hep kötü hissediyor ve öz güvenimin gittiğinin farkındaydım. Daha fazla bu şekilde sürmemesi için İstanbul Gülüş Tasarımından randevu aldım. Uzman doktorumun da bilgilendirmesi ile içim rahata erdi. Tedavi sonrası kendimi daha mutlu hissettiğimi fark ettim. Kendilerine teşekkürler.

2
0
Bir sorun varsa hemen yorum yapabilirsin.x
()
x