Nişantaşı Diş estetiği

nişantaşı implant

Nişantaşı Diş estetiği

Dişler dış görünüşümüzün en önemli parçalarından birini oluştururlar. Özellikle yüz yüze iletişim halinde iken muhatabımızın dişleri ilk dikkatimizi çeken yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle dişlerin görünümü iyi bir dış görünüş bütünlüğü açısından önemlidir. Bununla birlikte dişlerin genel görünümünde ve genel durumundaki kusur ve sağlık problemi olarak kabul edilen pek çok husus, kişilerin sosyal hayatlarını ve dolayısıyla da psikolojilerini genellikle olumsuz anlamda etkilemektedir. Çünkü herkes güzel bir dış görünüşe sahip olmak hatta dış görünüşü ile beğenilmek ve iltifat almak ister. Ayrıca iyi ve güzel bir dış görünüş çoğu zaman ilk izlenimi olumlu yönde etkilediği ve kişilere kendilerini daha fazla özgüvenli hissettirdiği için önemli kabul edilmektedir. Özellikle günümüzde estetik yargıların daha fazla ön planda olduğu gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda bu durum kaçınılmazdır. Belirttiğimiz gibi dış görünüşün en önemli parçasını dişlerimizin oluşturduğu ise inkar edilemez bir gerçek… Estetik ve temiz bir görünüme sahip olan dişler kişinin kendisini daha fazla özgüvenli hissetmesine olanak tanır. Bu özgüven kişisel ve sosyal hayatı büyük ölçüde olumlu etkiler.

Dişlerinin temiz ve bakımlı olduğunu düşünen insanlar, yüz yüze iletişim halindeyken kelimeleri daha doğru ve çekinmeden telaffuz eder ve en önemlisi kendisini gülüşünü gizlemek zorunda hissetmez. Bununla beraber dişlerinde kusurlar olduğunu düşünen kimseler bu kusurları gizlemek için harfleri gerektiği gibi telaffuz etmekten ve gülümsemekten kaçınır. Dişler ve sosyal hayata etkisi en çok iletişim halinde iken ortaya çıkmaktadır.

Estetik kişiden kişiye değişebilen beğeni yargılarından oluşsa da genellikle düzenli, tertipli ve temiz görünüm estetik olarak kabul edilebilir. Bu nedenle Nişantaşı diş estetiği öncelikle dişlerin doğal, sağlıklı ve orantılı; aynı zamanda temiz ve beyaz görünmesini hedefleyen birtakım uygulamalardan oluşmaktadır.

Nişantaşı Diş estetiği nedir? 

Diş estetiği dişlerindeki lekelerden, sararmalardan, kırık ve çatlaklardan kısaca dişlerinin genel görünümünden rahatsız olan veya çeşitli nedenlerle diş kaybı yaşayan kimselerin yaptırmayı tercih ettiği uygulamalardır. Nişantaşı diş estetiği kişinin sosyal hayatına, sosyal ilişkilerine ve ruh haline olumlu yönde etkide bulunulması açısından büyük önem taşımaktadır. Diş estetiği ile beraber orantılı, temiz, estetik ve sağlıklı dişlere kavuşmanız amaçlanmaktadır.

nişantaşı diş estetiği
nişantaşı diş estetiği

Nişantaşı  Diş estetiği uygulamaları nelerdir?

Diş estetiği uygulamaları sırasında kişiye pek çok farklı yöntem uygulanmaktadır. Diş estetiğinde uygulanacak yöntemler hastanın genel ihtiyaçlarına, diş sağlığına, ağız ve diş yapısına göre diş hekimi ve hasta tarafından belirlenmektedir. Diş estetiği uygulamaları belirlenirken hastanın yüzü bir bütün olarak düşünülmelidir. Çünkü Nişantaşı diş estetiği yüzün geri kalanından ve yüz estetiğinden ayrı düşünülemez. Hastanın yüz ölçülerine uygun yöntem ve teknikler belirlenmelidir.

Diş estetiği sırasında pek çok farklı yöntem kullanılabilmektedir. Örneğin diş beyazlatma uygulaması, porselen lamineler, seramik ve zirkonyum kaplama uygulamaları, eksik dişler için implant tedavileri, gerekli durumlarda diş beyazlatma ve diş eti tedavileri ile kısa süre içerisinde estetik bir dış görünüme ve sağlıklı gülüşlere kavuşmanız sağlanır.

Diş estetiğinde uygulanan yöntemlerden biri diş beyazlatmadır. Sarı ve lekeli diş problemleri diş estetiğini etkileyen ve dişin görünümünü olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Günlük hayatta çeşitli alışkanlıklar nedeniyle pek çok kişinin dişleri sararmakta veya lekelenebilmektedir. Lekeli dişler pek çok kişi için ciddi bir problem olarak kabul edilmektedir. Dişlerindeki renk değişimi ve sararmalardan kurtulmak isteyen kişiler diş hekimine başvurarak diş beyazlatma uygulamaları hakkında bilgi almakta ve dişlerini beyazlatmayı talep edebilmektedir. Diş beyazlatma uygulamaları ile çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş, sararmış veya lekeli dişlerin doğal ve beyaz bir görünüme kavuşması amaçlanmaktadır.

Nişantaşı Diş estetiğinde uygulanan bir diğer yöntem ise diş kaplamalarıdır. Kaplamalar sayesinde dişe doğal ve sağlıklı bir görünüm kazandırılır. Diş kaplamaları çeşitli nedenlerle kırık, çatlak veya diş eksikliği durumunda uygulanabileceği gibi diş beyazlatmanın faydalı olmadığı diş sararması veya lekelenmesi gibi durumlarda da uygulanması tercih edilmektedir. Diş estetiği uygulamalarından bir diğeri ise porselen dolgulardır. Ayrıca diş estetiğinin önemli bir diğer parçası, eksik diş problemlerinin çözümünde kullanılan implant uygulamalarıdır.

Diş estetiği uygulamaları ile dişe estetik görünüm kazandırılması amaçlanmakla beraber bazı durumlarda hastanın farklı uzmanlara da tedavi olması gerekmektedir. Bazen cerrahi tedavi de gerekebilmektedir. Diş ve diş eti hastalıkları durumunda süreç bu hastalıklara göre şekillenebilmektedir. Sağlıklı dişlere kavuşmak için farklı tedavi yöntemleri de işin içine girebilmektedir. Zira estetik görünümün ilk şartı sağlıklı diş ve diş etleridir. Diş ve diş etlerinin sağlıklı hale getirilmesi durumunda diğer işlemler de kısa sürede kolaylıkla tamamlanabilmektedir. Dolayısıyla diş estetiği uygulamalarında tercih edilecek olan yöntem ve süreç diş hekimi tarafından kişiye özel olarak belirlenmekte ve şekillenmektedir.

Diş estetiği uygulaması nasıl yapılır?

Nişantaşı diş estetiği uygulamaları profesyonel bir diş kliniğinde uzman bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Diş estetiği uygulamalarından önce bir diş hekimine giderek dişlerinizin sağlık durumunu öğrenmeniz ve hangi işlemlere ihtiyaç duyduğunuzu veya duyacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir diş veya diş eti sağlık probleminiz yoksa ihtiyaç duyduğunuz estetik işlemler uygulanacaktır. 

Nişantaşı diş estetiği uygulamalarında hastanın ağız ve diş ölçüsü alınır. Bununla beraber hastanın ağız ve diş yapısına uygulanacak olan yöntem için yüz bir bütün olarak ele alınır.

Nişantaşı Diş estetiği uygulamaları sırasında kullanılan yöntemlerden biri diş beyazlatma uygulamasıdır. Diş beyazlatma uygulaması, dişlerin görünümünü daha beyaz ve estetik hale getirmek için yapılan bir işlemdir. Bu uygulama kişilerin dişlerini parlak beyaz yapmasa da mevcut rengi birkaç tona kadar açmaktadır. Dişlerinin sararmasından ve mevcut renginden şikayetçi olan kişiler diş hekimine danışarak bir diş kliniğinde dişlerini doğal bir şekilde beyazlatabilir. Beyaz diş estetik ve sağlıklı bir görüntünün işaretidir. Yine aynı şekilde diş beyazlatma işlemi sonrası diş hekiminin tavsiye edeceği ürünler ile iyileşme sürecini hızlandırarak kısa sürede beklediği estetik ve beyaz gülüşlere kavuşabilir. Diş beyazlatma yöntemlerinde dişlerin sarı rengini açmak ve dişleri beyazlatmak için birtakım kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu kimyasal maddeler ise doğrudan dişe uygulanmaktadır. Bu nedenle muhakkak diş hekimi kontrolünde yapılması gerekir. Aksi taktirde diş ve diş etleri zarar görebilir. Diş beyazlatmak için bilinçsiz bir şekilde işlemlerin yapılmaması ve doktor tavsiyesi olmadan diş beyazlatma ürünlerinin kullanılmaması gerekmektedir.

nişantaşı lamine kaplama
nişantaşı lamine kaplama

Nişantaşı diş estetiği uygulamaları sırasında sıklıkla tercih edilen ve uygulanan bir diğer yöntem diş kaplama uygulamalarıdır. Diş kaplama uygulamaları tedavi amacı ile yapılabileceği gibi estetik amaçla da yapılabilmektedir. Genellikle eksik dişlerin implant ile tedavi edilemediği durumlarda kullanılan diş kaplama uygulaması, hastanın dişlerinin görünümünden veya ağzındaki eksik dişlerin oluşturduğu boşluklardan rahatsız olan kişilerin estetik amaçlı başvurduğu ve tercih ettiği uygulamalardır. Diş kaplama uygulamaları çeşitli nedenler sonucunda diş kaybı yaşayan veya çeşitli diş problemleri olan hastaların sıklıkla tercih ettiği diş estetiği uygulamasıdır. Diş kaplamaları genellikle dişin görünen ön kısmına yapılır. Diş kaplamalarının doğal ve gerçekçi görünmesi önemli bir husustur. Diş kaplama uygulaması sayesinde lekeli veya sararan diş problemleri kısa sürede çözülebilmektedir. Diş kaybı, çatlak diş, kırık diş, çarpık veya şekilsiz dişler, dişler arasındaki düzensiz boşluklar, diş kaplama uygulaması sayesinde giderilmekte, dişe estetik bir görünüm kazandırılmaktadır. 

Diş kaplama işleminde uygulanacak olan yöntem ve kullanılacak olan malzemeler hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. 

Diş sağlığı ve diş estetiği sırasında kullanılan diş kaplama çeşitleri kısaca şunlardır:

Porselen Laminate Veneer Diş Kaplama Uygulaması

Porselen kaplamalar, dişe uyacak şekilde yapılan özel olarak hazırlanmış ince kaplamalardır. Porselen kaplamalar güçlü ve uzun ömürlü olurlar. Ayrıca porselen kaplamalar doğal görünürler. Porselen kaplamalar kolay kolay lekelenmezler ve kötü görünmezler. Porselen laminate veneer diş kaplaması, sadece dişin ön tarafına uygulanır. 

Metal Destekli Porselen Diş Kaplama

Metal destekli porselen diş kaplamaları yapılmadan önce hastanın ağız ve diş ölçüsü alınır. Hastanın ağız yapısına göre hazırlanan metal altyapı çeşitli işlemlerden sonra hazır hale getirilir ve hastanın diş kaplama işlemi tamamlanır. 

Tam Seramik Diş Kaplama Uygulaması

Tam seramik diş kaplama uygulaması maalesef diğer kaplama yöntemleri kadar dayanıklı değildir. 

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama Uygulaması

Zirkonyum porselen diş kaplama uygulaması genellikle estetik amaçla uygulanmaktadır. Zirkonyum kaplamalar doğal diş görünümüne en yakın olan, doğal ve estetik görünümü ile hastalar ve doktorlar tarafından en çok tercih edilen sağlık ve estetik amaçlı diş kaplama uygulamalarından biri olarak bilinmektedir.

Kompozit Laminate Veneer Diş Kaplama Uygulaması

Kompozit laminate diş kaplama uygulaması hastanın dişlerine yapıştırılan, doğal diş renginde bir dolgu malzemesi ile yapılır. Kompozit kaplamalar genellikle porselen dişler kadar güçlü ve aşınmalara karşı fazla dayanıklı olmasa da kendi içerisinde pek çok avantajı bulunmaktadır. Örneğin kompozit laminate kaplamalar kısa sürede tamamlanır. Ayrıca kompozit kaplamalar porselen kaplamalardan daha ucuza mal olurlar. Kompozit kaplamaların hasar görmesi durumunda tamir edilmesi ve onarılması daha kolaydır. Kolay ve hızlı şekilde onarılabilir. 

Dayanıklı olan diş kaplama yöntemleri, dişlerinde kaplama ihtiyacı fazla olan kişiler için tercih edilmelidir. Daha az dayanıklı olan diş kaplama işlemleri ise daha az sayıda diş için uygulanmaktadır.

Nişantaşı diş estetiği uygulamaları sırasında uygulanan yöntemlerden biri de implanttır. İmplant eksik diş problemi yaşayan hastalara uygulanmaktadır. Dolayısıyla diş eksikliği probleminin giderilmesi için diş estetiği uygulamaları esnasında implant yöntemi de uygulanabilmektedir.

nişantaşı gülüş estetiği
nişantaşı gülüş estetiği

Kimler diş estetiği yaptırabilir?

Nişantaşı diş estetiği uygulamaları dişlerinde problemler olan ve dış görünüşünü önemli ölçüde etkileyen kişilerin tercih edebileceği uygulamalardır. Diş estetiği ile dişlerin daha sağlıklı, doğal ve estetik bir görünüme kavuşturulması amaçlanır. Diş estetiği uygulamaları kişiye özel olarak belirlenmektedir. Bununla beraber diş estetiği uygulamaları ve yöntemleri mutlaka uzman bir doktor kontrolünde, doktorun önerilerine ve tedavi şekline bağlı kalarak yapılmalıdır. Diş estetiği uygulamalarının kimlere uygulanacağı tamamen hastanın ihtiyaçlarına ve yaş cinsiyet gibi pek çok faktöre bağlıdır. Zira bu işlem sırasında uygulanacak yöntemler hasta ihtiyacına göre şekillenmektedir. Dolayısıyla bu işleme doktor ile beraber karar verilmelidir. 

Diş estetiği fiyatını belirleyen faktörler nelerdir?

Diş estetiği uygulamasının fiyatı hastanın ihtiyacına göre belirlenmektedir. Hastaya uygulanacak olan yönteme ve dolayısıyla kullanılacak olan malzemeye diş hekimi karar verir. Bu nedenle diş estetiği uygulamalarında fiyat kişiye özel olarak belirlenmektedir. Diş estetiği uygulamaları öncesinde hastaya diş sağlığına yönelik işlemler uygulanacaksa bu durum da fiyatı etkileyecektir. Ayrıca uygulamanın yapılacağı klinik, diş hekiminin tecrübesi, kliniğin bulunduğu semt ve giderler de doğrudan muayene ve tedavi fiyatlarını etkileyecektir.

0 0 votes
Faydalı mı?
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bir sorun varsa hemen yorum yapabilirsin.x
()
x