Lumineers Kaplama Nedir?

Lumineers kaplama nedir?

Lumineers kaplama uygulamaları, genellikle estetik kaygılar nedeniyle yapılan uygulamalar arasında yer almaktadır. Lumineers kaplama uygulamaları başta ön dişler olmak üzere arka dişler için de uygulanabilmektedir.

Lumineers Nedir
Lumineers Nedir

Kaplama uygulamaları ağız içerisindeki dişlere uygun renklerde planlandığı için doğal bir görüntü sunmaktadır. Bu nedenle yapılan uygulamaların da estetik ve doğal bir görüntü sunması mümkün olmaktadır.

Lumineers kaplama uygulamaları aynı zamanda uzun süre kalıcılığını koruyan bir uygulama olması nedeniyle dayanıklı olduğu bilinmektedir. Eski klasik yöntemlere göre uygulama biçimleri de daha kolay olmaktadır.

Lumineers Kaplama Uygulamaları Hangi Dişler İçin Uygundur?

Lumineers kaplama uygulamaları yapılabilen dişler, kökü bakımından sağlıklı olan dişlerdir. Yalnızca kırık, bozuk ya da renk değişimi noktasında lekeli olan dişler için Lumineers kaplama uygulamaları rahatlıkla yapılabilmektedir.

Uygulamaların yapılması için diş hekimleri tarafından gerekli röntgen görüntülemeleri yapılarak kök durumlarının incelenmesi gerekmektedir. Eğer köklerde kayıp olduğu tespit edilirse Lumineers uygulamasına alternatif tedaviler sunulmaktadır.

Lumineers Kaplama Uygulamasının Kolaylıkları Nelerdir?

Lumineers kaplama uygulamasıyla sunulan kolaylıklar, şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Anesteziye gerek olmadan yapılan bir uygulama olduğu için herhangi bir riski bulunmamaktadır. Bu nedenle anestezi alamayan hastaların da bu uygulamalardan yararlanması mümkün olmaktadır.
  • Kaplamaların kolay şekilde monte edilmesi sağlandığı gibi kolay bir biçimde çıkarılması da mümkün olduğu için günlük yaşam içerisinde kullanım kolaylıkları bulunmaktadır.
  • Hazırlanan beyazlık tonları uzun süre aynı tonlarda kullanılabilmektedir. Bu nedenle takma dişlere alternatif olarak kullanılabilmektedir.

Lumineers kaplama uygulamalarında kullanılmakta olan porselenler oldukça ince malzemeler olarak bilinmektedir. Bu nedenle uygulama avantajlarının yanı sıra hassasiyetinden ötürü bazı zorlukların da söz konusu olduğu bilinmektedir.

Lumineers Kaplama
Lumineers Kaplama

Lumineers Kaplama Uygulamaları ile Porselen Kaplamalar Farklı Mıdır?

Lumineers kaplama ve porselen kaplama uygulamalarındaki farklılıklar, uygulama biçimi ve kullanılan malzemeler anlamında şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Lumineers kaplama ürünlerin malzemeleri porselenlere göre daha ince ve hassas bir yapıya sahip oldukları bilinmektedir.
  • Porselen kaplamaların dişlere uygun bir şekilde yerleştirilmesi için dişlerde kesilme yapılması gerekmektedir. Buna karşın Lumineers kaplama uygulamalarında dişe herhangi bir müdahale yapılmamaktadır.
  • Lumineers kaplamalarda ince malzemeler kullanıldığı için daha doğal bir renk tonu sunulurken, porselenlerin renkleri daha beyaz olarak bilinmektedir.

Lumineers Kaplama Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Lumineers kaplama tedavisinin uygulanma biçimi, öncelikle diş köklerinin sağlamlığının kontrol edilmesi ile mümkün olmaktadır. Bunun için detaylı bir röntgen istenerek detaylı şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Tedavinin başlanması ile birlikte dişlerde aşındırma işlemleri yapılmaktadır. Bu işlem kesme değil yalnızca kaplama için diş yüzeyinin uygun bir hale getirilmesi olarak bilinmektedir. Lumineers kaplama tedavisi için dişlerin uygun olması durumunda herhangi bir aşındırmaya gerek kalmadan da işlem yapılabilmektedir.

Tedavinin son kısmında ise aşındırılmış diş yüzeyinden kaplama için ölçü alınma işlemleri yapılmaktadır. Bu ölçülere uygun kaplamalar tercih edilerek malzemeler diş yüzeyine yapıştırılmaktadır.

Lumineers Kaplama Uygulaması Sonrası İçin Öneriler

Lumineers Diş fiyatı
Lumineers Diş fiyatı

Lumineers kaplama uygulamasını yapanlar için sunulan öneriler, kaplamaların uzun süreli olarak aynı kalitede kullanılmasına sağlamaya yönelik olmaktadır. Bu önerilerin başında tedaviler sonrası düzenli kontroller bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 6 ayda bir olacak şekilde kaplamaların kontrol edilmesi gerekmektedir.

Lumineers uygulamalarının yapılmasının sonrasında dişlerde yabancı malzemeler olacağı için yeme içme konusunda da dikkat edilmesi gerekmektedir. Tedavi sonrasında özellikle çok sıcak ya da çok soğuk olan besinlere tüketilmemesi konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

Bu uygulamadan istenen sonuçların alınması için dişlerin ve kaplamaların temizliğinin iyi bir biçimde yapılması gerekmektedir. Bunun için özel diş macunları kullanılabilmekte ve gerekli görülmesi durumunda ağız bakımına yönelik takviye ürünler de kullanılabilmektedir.

Tedavi sonrasında kullanılması gereken bir ilaç bulunmamaktadır. Fakat bazı ağız ve çene yapılarındaki farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda hafif sızlama ya da ağrı söz konusu olabilmektedir. Bu durumda ise diş hekimi tarafından önerilen ağrı kesicilerin kullanılması gerekmektedir.

Kaplamalar uzun süre doğal rengini koruyabilen bir malzemeden üretilmektedir. Fakat bu malzemeler de kahve ve çayın aşırı tüketilmesi halinde lekeleme oluşturabilmektedir. Bu nedenle çay ve kahve gibi ürünlerin daha az tüketilmesi önerilmektedir.

Lumineers kaplama nedir?
Lumineers kaplama nedir?

Lumineers Kaplama Uygulaması Ne Kadar Dayanıklıdır?

Lumineers kaplama uygulamalarının dayanıklı olma süreleri, klasik kaplamalara göre daha uzun soluklu olacak şekilde planlanmaktadır. Bu sürenin herhangi bir ömrü olmamakla birlikte düzenli kontrollerinin yapılması gerekli görülmektedir.

Diş yapılarındaki farklılıklara göre kaplamaların yenilenmesi gereken süreçler de olabilmektedir. Bunun için yapılan altı aylık kontrollerde herhangi bir sorun olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir.

Diş hekimleri tarafından sunulan önerilerin takip edilmesi durumunda kaplamanın hiç yenilenmesine gerek kalmadan istenildiği kadar kullanılması mümkün olmaktadır. Bunun için tedavinin sonlanmasının akabinde verilen önerilere hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

Lumineers kaplama uygulamaları çoğu zaman yalnızca estetik görüntüler amacıyla yapılmaktadır. Bu uygulamaların yapılması halinde diğer dişlere farklı bir diş tedavisi de uygulanabileceği için tamamlayıcı olması açısından yeni kaplama yapılması gerekebilmektedir. Yenileme tercihleri ise diş hekimleri ve hastaların ortak görüşü ile yapılmaktadır.

0 0 votes
Faydalı mı?
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aysu DEMİR
Aysu DEMİR
3 yıl önce

Ön dişlerimde sıkıntı olduğu için Lumineer kaplama tedavisini uyguladık. Şuan gayet doğal ve hoş bir görünüm elde ettiğimi düşünüyorum. Dişlerimin renginde de bir değişiklik olmadı. En çok da onun için memnun kaldığım bir uygulama oldu. Kendisine teşekkürler.

Cansın Topçu
Cansın Topçu
3 yıl önce

Diğer kaplamalara göre dişimde kesik olmadan uygulanabilen Lumineer kaplama tedavisi ile şuan daha hoş görünen ve estetiksel açıdan da mükemmel olan dişlere sahibim. Her şey doktorumun tavsiyesi üzerine oldu. Kendisine ve ekibine sonsuz teşekkürler

2
0
Bir sorun varsa hemen yorum yapabilirsin.x
()
x