Lamine Diş

Lamine diş

Lamine Diş

Ağız ve dişler dış ortama açık olup besinlerle doğrudan temas etmesi nedeniyle bakteri ve mikroorganizmaların üremesi için oldukça elverişli ortamlardır. Bu nedenle doğru bir ağız ve diş bakımı yapılmadığında ağız ve dişlerde oluşan sağlık problemleri önemli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Dolayısıyla diş sağlığı, sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır. Ancak günlük hayatta karşılaştığımız bazı durumlar ve yaşam tarzımız ister istemez diş sağlığımıza zarar vermekte ve estetik görünümünü bozmaktalar. Bu durum hem sağlık açısından hem de sosyal hayat açısından olumsuzluk barındırmaktadır.

Hiç kimse sağlıksız ve kötü bir dış görünüşe sahip olmak ve gülüşünü gizlemek istemez. Dişler dış görünüşümüzün ve gülüşümüzün önemli bir parçasıdır. Çeşitli nedenlerle diş sağlığı ve diş estetiği ile ilgili problemler yaşayabiliriz. Bu durumda hemen bir diş hekimine başvurmamız gerekiyor. Diş problemleri ertelemeye gelmeyen önemli sorunlardır.
Son yıllarda gelişen ve değişen tıp teknolojileri sayesinde oldukça çeşitli diş tedavi ve diş estetik yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler hastanın şikayetlerine ve ihtiyaç duyup duymamasına göre diş hekimi tarafından hastaya uygulanır. Böylece hastanın şikayetleri tedavi edilir ve estetik bir görünüme kavuşması sağlanmış olur

Lamine diş (laminate veneer) uygulamaları da son yıllarda sıklıkla uygulanan ve tercih edilen diş tedavi ve estetik yöntemlerinden biridir. Son yıllarda sağlık alanında gelişen teknoloji lamine diş tedavisinin etkili ve kusursuz bir şekilde tamamlamasına olanak tanımaktadır. Lamine diş kaplama tedavisi dişlerinde sararma, lekelenme, diş kaybı, dişlerinde çatlak ve kırık problemi yaşayan hastalar için hem sağlık tedavisi hem de estetik uygulamasıdır. Lamine diş kaplama tedavisinin bir diğer adı ise yaprak kaplama, porselen yaprak kaplama uygulamasıdır.

Lamine diş

Lamine diş (Laminate veneer) nedir?

Lamine kelimesi esasında Latince kökenli bir sözcüktür ve lamine kelimesi yaprak anlamına gelir. Lamine uygulamasında dişler kesilmeden yalnızca ön yüzleri inceltilir. İnceltilen bölgeye porselen diş lamineleri yerleştirilir ve işlem tamamlanır. Bu uygulamada sağlam diş dokusu kaybı çok çok azdır.

Lamine diş kaplama tedavisi, inceltme tekniği kullanılarak yapılan ve gülüş tasarımı tedavilerinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Lamine diş uygulaması doğal dişin çok az törpülenerek inceltilmesi ile yapılır. Sağlam dişin yapısında çok az bir incelme olur. Bu nedenle güvenilir bir uygulamadır. Lamine diş kaplama (Laminate veneer) uygulaması ile çok kısa bir sürede istediğiniz gibi sağlıklı, işlevsel ve estetik dişlere kavuşabilirsiniz. Lamine diş kaplama uygulaması kısa sürede tamamlanan bir diş kaplama uygulamasıdır.

Lamine diş kaplama tedavisi (laminate veneer) nasıl uygulanır?

Lamine diş kaplama tedavisi dişlerinde diş beyazlatma uygulamasına rağmen sararma ve lekelenme bulunan, çeşitli sağlık problemleri ve yetersiz diş bakımı ve temizliği nedeniyle diş kaybı, diş kırılması gibi problemler yaşayan hastaların sıklıkla tercih ettiği bir diş tedavi ve estetik uygulamasıdır. Lamine diş tedavisi kısa sürede tamamlanan bir uygulamadır.

Lamine diş kaplama tedavisi için ilk önce diş hekimi tarafından hastanın şikayetleri dinlenir ve hasta diş hekimi tarafından muayene edilerek diş kaplama uygulamasına ihtiyacı olup olmadığına karar verilir. Diş kaplama uygulamaları normal şartlar altında dileyen her hastaya uygulanabilir. Ancak bazı sağlık problemleri diş kaplama uygulaması yapılması önünde bir engeldir. Örneğin tırnak yeme, dişlerini sıkma, kalem ısırma, diş eti çekilmesi gibi problem yaşayan hastalara, bu hastalıkları tedavi edilmeden diş kaplama yapılamaz. Aksi taktirde daha ciddi sağlık problemleri yaşanabilir. Bu nedenle diş kaplama tedavisi öncesinde hasta diş hekimi tarafından muayene edilir.

Muayene sonrasında hasta için diş kaplama tedavisi uygunsa bu hastaya açıklanır. Daha sonra diş hekimi hasta için uygun olan diş kaplama çeşitlerini hastaya açıklar ve hasta tercihini yapar.

Lamine diş kaplama tedavisi lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Hastanın dişlerinin ölçüsü alınır. Öncelikle anestezi altındayken dişlerin ön yüzleri inceltilir. Bu uygulamada hastanın sağlam diş dokusu kaybı çok azdır.

Lamine diş tedavisi sırasında hastanın ağız ve diş yapısının ölçüsü alınır. Alınan ölçü laboratuvara gönderilir ve hasta için uygun olan kalıpta lamine diş kaplamaları hazırlanır. Kaplamaların hazırlanması ortalama bir hafta kadar sürebilir. Bir hafta sonunda hazırlanan kaplamalar inceltilen dişlere uygulanır, inceltilen dişlere lamine dişler yerleştirilir ve bir prova yapılır. Kaplamaların rengi ve kalıbının uygun olup olmadığı prova esnasında kontrol edilir. Eğer diş hekiminin tespit ettiği ve hastanın şikâyet ettiği herhangi bir sorun yoksa kaplamalar hastanın dişlerine tamamen yapıştırılır ortalama 3 seansın sonunda ve tedavi tamamlanır. Son seansta hastanın kontrol için muayeneye gelmesi beklenir.

Lamine diş kaplama tedavisi sırasında kaplamalar tamamlanıncaya kadar kısa bir süre hastanın inceltilen ve törpülenen dişlerinde hassasiyet ve ağrı meydana gelebilir. Bu beklenen bir durumdur. Yine de doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Eğer ağrı ve sızlama hissi dayanılmayacak kadar çok olursa diş hekiminizin tavsiyelerini uygulayabilir ve reçete ettiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan bir ilaç kullanmamalı ve herhangi bir uygulama yapmamalısınız. Diş tedavisi bilinçli bir şekilde doktor gözetiminde gerçekleştirilmelidir. Aksi taktirde geri dönülmesi zor sağlık problemleri meydana gelebilir.

Porselen lamine

Lamine diş tedavisi ne kadar sürer?

Lamine diş kaplama tedavisinin en öne çıkan avantajlarından biri bu işlemin kısa sürede tamamlanabiliyor olmasıdır. Lamine diş kaplama tedavisi kısa sürede sağlıklı, güçlü ve estetik dişlere kavuşmanızı sağlar.

Lamine diş kaplama tedavisi hastanın kaplamaya ihtiyaç duyan diş sayısına ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Normal şartlar altında lamine diş tedavisinin 3 seansta bitmesi beklenmektedir. Lamine diş tedavisi ortalama 7-10 gün içinde tamamlanabilen bir tedavidir. Ancak hastanın şikayetlerine bağlı olarak bu süre uzayabilir. Eğer hastanın lamine diş tedavisi sırasında başka uygulamalara da ihtiyacı olursa tedavi süresi buna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Lamine diş tedavisinin ilk seansında hasta muayene edilir ve diş ölçüleri alınır. İkinci seansta lamine diş kaplamaları, porselen lamine yapraklar inceltilen dişlere yerleştirilir. Son seans genellikle kontrol amaçlıdır. Eğer porselen lamine kaplamalar hastanın ağız ve diş yapısına uymuyorsa yeniden ölçü alınabilir. Her şey tamamlandığında kısa sürede lamine diş tedavisi sonlanır. Bu süreçten sonra hastanın rutin ağız ve diş bakımına dikkat etmesi ve özen göstermesi gerekmektedir. Eğer hasta diş bakımına dikkat etmezse ilerleyen süreçlerde hem sağlam dişlerini hem de kaplamalarını kaybedebilir.

Laminate veneer

Porselen laminelerin ömrü ne kadardır?

Porselen lamine diş kaplamaları malzemenin de kalitesine bağlı olarak uzun ömürlü uygulamalardır. Porselen lamineler çeşitli nedenlerle zarar görebilir. Uygulanan malzemenin kalitesi, kalıbın hastanın ağız ve diş yapısına uymaması, yapıştırıcının bırakması, porselen laminelerin yapıştırılmasından sonra meydana gelen diş çürükleri ve diş kayıpları gibi pek çok faktör porselen laminelere zarar verebilir.

Normal şartlar altında porselen lamine dişlerin ömrü uzundur. Porselen lamineler dayanıklı kaplamalardır. Günlük diş bakımının uygun ve doğru bir şekilde yapılması durumunda hasta lamine dişlerini uzun yıllar kullanabilmektedir.

Porselen lamine diş kaplamalarından sonra hastanın diş bakımına özen göstermeye devam etmesi gerekmektedir. Bununla beraber porselen lamine kaplama uygulamasından sonra senede birkaç defa diş hekimine rutin bir şekilde muayene olmakta fayda vardır.

Porselen lamine diş kaplamaları son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde oldukça sağlam bir şekilde yapılmaktadır. Porselen lamineler kırılmalara ve aşınmalara karşı dayanıklı ve güçlü diş kaplamalarıdır. Hasta ağız sağlığına ve diş bakımına dikkat ettiği sürece porselen lamine dişlerini 20 yıla kadar güvenle kullanabilir.

Hasta ağız bakımını ve diş temizliğini gerektiği gibi yapmazsa diş çürüğü, diş eti çekilmeleri ve benzeri diş sağlığı problemleri porselen lamine kaplamaları olumsuz etkileyerek hem dişlerin hem de kaplamaların kaybedilmesine neden olabilir.

Lamine diş (laminate veneer) kimlere uygulanmaz?

Lamine diş kaplama tedavisi dişlerinde daha beyaz bir görünüme kavuşmak isteyen, dişlerinde aşınma, kırık, lekelenme, sararma gibi problemler yaşayan hemen herkesin uygulatabileceği bir diş kaplama yöntemidir. Bazı günlük alışkanlıklar kişilerin ağız ve dişlerinde istenmeyen sağlık ve görünüş problemlerine neden olabilir. Örneğin çok fazla kahve ve çay içen, sigara içen bir kimsenin dişleri sararabilir, çeşitli nedenlerle diş kaybı yaşanabilir. Diş beyazlatma uygulamasından sonra istenen beyazlık sağlanamazsa lamine diş uygulaması ile beyaz dişlere kavuşmak mümkündür. Sağlıksız görünen dişler için de sağlıklı ve estetik bir görünüm sağlaması için lamine diş kaplamaları yapılmaktadır.

Lamine diş kaplamaları genellikle ön dişlerin ön yüzeylerine uygulanır. 18 yaşını doldurmuş olan hemen herkese lamine diş kaplama uygulaması yapılabilir. Fakat bazı durumlar lamine diş kaplama uygulaması yapılması önünde bir engeldir.

– Tırnak yeme alışkanlığı
– Çene bozukluğu
– Diş sıkma problemi
– Kalem vb. ısırma problemi
– İleri derecede diş eti çekilmesi problemi olan kimselere lamine diş (laminate veener) uygulanmaz. Çünkü bu gibi problem yaşayan kişilere lamine diş kaplama tedavisi uygulanması durumunda hastalıkları daha da kötüye gidebilir. Bu nedenle lamine diş kaplama tedavisi uygulanması gereken hastaların önce bu şikayetlerinin tedavi edilerek ortadan kaldırılması gerekmektedir.
Lamine dişlerin avantajları nelerdir?
Lamine diş kaplama tedavisi son yıllarda diş estetiği alanında sıklıkla tercih edilen ve uygulanan bir yöntemdir. Hekimlerin ve hastaların lamine diş kaplama tedavisini tercih etmesini sağlayan pek çok neden ve avantaj bulunmaktadır. Lamine dişler doğal yapısı ile sıklıkla tercih edilmektedir. Peki lamine diş kaplama tedavisinin avantajları neler? Lamine dişlerin avantajları nelerdir?
1- Lamine diş kaplamaların renkleri değişmez.
2- Lamine dişler sağlamdır, aşınmalara karşı dayanıklıdır ve oldukça güçlü yapıdadır.
3- Lamine dişler doğal görünümü sayesinde gerçekçi bir yapıya sahiptir
4- Lamine dişler estetik bir görünüm kazandırır
5- Lamine diş tedavisi kısa sürelidir. Kısa zamanda diş tedaviniz tamamlanır.
6- Lamine dişler pek çok dişe uygulanabilir.
7- Lamine dişlerin kırılma olasılığı çok azdır.
8- Lamine dişler kolay kolay yerlerinden çıkmaz, yapışkanlıkları geçmez. Uzun yıllar güvenle kullanılabilir.
9- Lamine diş tedavisi sırasında sağlam diş yapısı ince bir şekilde törpülenir. Bu da sağlam dişten çok az bir doku kaybına sebep olur. Bu nedenle güvenilir bir uygulamadır.
10- Lamine diş kaplamaları dişlerin doğal yapısını bozmaz, ağız ve dişlere zarar vermez. Güvenle kullanılabilir.

Lamine diş

Lamine diş fiyatları nelerdir?

Lamine diş fiyatları dişlerinin mevcut durumu göz önünde bulundurularak yapılan analiz ve detaylı incelemelerden sonra belirlenebilmektedir. Eğer lamine diş öncesinde kesinlikle uygulanması gereken ve tedavi edilmesi gereken bir işlem varsa daha önce bu sorunun çözülmesi de gerekebilir. Her birey, farklı tedavi hedefleri ve süreçleri ile farklıdır. İlk görüşmenizde, lamine diş sürecinizde size yol göstereceğiz, size maliyetler ve seçenekler sunulmaktadır.
TDB’nin 2021 yılı için belirlediği diş fiyatı 2.250,00 Türk Lirası’dır.
Fiyat bilgisi ve daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0 0 votes
Faydalı mı?
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bir sorun varsa hemen yorum yapabilirsin.x
()
x