Lamina Diş Tedavisi Nedir

Lamina diş tedavisi nedir
Lamine diş ömrü ne kadar?
Lamine diş ömrü ne kadar?

Lamina porselen kaplama uygulaması, diş yüzeyindeki pürüzlerin ve hasarların kapatılması için kullanılmaktadır. Yaprak porselen kaplama olarak bilinen lamina diş tedavisi, gülüş estetiği kapsamında sıkça tercih edilen uygulamalardan bir tanesidir. Dişlerde kırılma, çatlama ya da çürüme gibi pürüzlerin ortaya çıkmasıyla, estetik diş görünümü ortadan kalkmaktadır. Lamina diş tedavisi, hastaların diş yüzeyinde herhangi bir aşınma ya da diş kaybına yol açmamaktadır. Lamina diş tedavisi talep eden hastalar, uzman diş hekimlerimiz tarafından muayene edilmektedir. Muayene sonrasında, hastaların ağız ve diş sağlığı dikkate alınarak, porselen lamina diş tedavisi uygulanabilir. Porselen lamina diş tedavisi hakkında merak edilen tüm özellikler, yazı içerisinde başlıklar halinde ele alınmıştır.

Porselen Lamina Kaplama Neden Yaptırılmalıdır?

Lamina kaplama tedavisi, hastaların kendi tercihlerine ya da uzmanların gerekli görmesine bağlı olarak, uygulanan gülüş estetiği işlemlerinden bir tanesidir. Porselen lamina kaplama tedavisini gerekli kılan durumlar, diş yüzeyindeki estetik görüntü kayıplarının meydana gelmesidir. Porselen lamina uygulamaları, hastaların kendi talepleri sonucunda da uygulanabilir. Estetik diş hekimliği uygulamaları kapsamında işleme alınan porselen lamina tedavisi, hastaların dış görünüşünü doğrudan etkilemektedir. Diş yüzeyinin zamanla aşınması, hasar görmesi ya da darbe almasına bağlı olarak, porselen lamina kaplamalarının gerekliliği artmaktadır. Dişlerin kırılması, çatlaması, dolgu yapılması, renk kaybının olması ya da diş yüzeyinin aşınması gibi sebeplere bağlı olarak, porselen lamina tedavisi uygulanmakta ve dişlerin kusursuz görünmesi sağlanmaktadır. Lamina yaprak kaplama seçiminin yanında, tam porselen kaplama seçeneği de bulunmakta ve hastaların diş dizilimi kusursuz hale getirilmektedir.

Hangi Durumlarda Porselen Lamina Kaplama Yapılır?

Lamine diş fiyatları ne kadar?
Lamine diş fiyatları ne kadar?

Porselen kaplama yapılan durumlar ve lamina kaplamaları gerekli kılan etkenler, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • Ön dişlerin arasında ayrımların bulunması ya da dişler arası mesafenin çok olması gibi durumlarda, porselen lamina kaplamalarla tedavi uygulanmaktadır.
 • Dişlerde kırılma ya da aşınmaların meydana gelmesi durumunda, porselen lamina kaplama tedavisi yapılmaktadır.
 • Diş yüzeyinde aşınma olması durumunda, porselen lamina tedavisine gereklilik duyulmaktadır.
 • Diş yüzeyindeki lekelenmelerin ve renk değişimlerinin, diş beyazlatma çalışmalarıyla tedavi edilmemesi durumunda, porselen lamina kaplamayla kesin çözüm elde edilir.
 • Ön dişlerdeki çürümelerin giderilmesi için yapılan dolgu tedavileri, diş yüzeyinin kötü bir görünüme sahip olmasına yol açmaktadır. Oluşacak kötü görünümün ortadan kalkması için porselen lamina kaplaması yapılır.
 • Eski dolguları bulunan ve renk kaybı yaşayan dişlere, porselen lamina kaplaması yapılmaktadır.
 • Dişlerin şeklinde bozukluk olması ve yapısının estetiğe aykırı olması gibi durumlarda, porselen lamina tedavisi uygulanabilir.
 • Eskimiş diş dolgularının düzeltilmesi için porselen lamina kaplamalar yapılmaktadır.
 • Diş görünümünden hoşlanmayan hastalar, kendi istekleri üzerine porselen lamina kaplamalar yapılabilir.
 • Diş yapısında kalıtsal bozukluk bulunan hastalar, porselen lamina kaplamalarla estetik diş görünümüne sahip olabilir.

Kimler Lamina Diş Tedavisi İçin Uygun Değildir?

Lamina tedavisinin yapılmadığı durumlar ve porselen lamina tedavisine uygun olmayan kişiler, aşağıda açıklanmıştır:

 • Geceleri dişlerini sıkan ve çenede kitlenme görülen hastalar, porselen lamina tedavisine uygun görülmemektedir.
 • Çene yapısında, kalıtsal bir şekil bozukluğu bulunan ya da travma sebebiyle, çene yapısı bozulan hastalar, porselen lamina tedavisine uygun görülmemektedir.
 • Tırnak yeme alışkanlığı bulunan kişiler, lamina kaplamalara zarar verme ihtimali sebebiyle tedaviye uygun bulunmamaktadır.
 • Yanak ısırma alışkanlığı ve kalem ısırma alışkanlığına sahip olan hastalara, porselen lamina tedavisi uygulanmayacaktır.
 • Diş etlerinde ileri evre çekilme bulunan hastalar, diş eti hastalıkları ve bozuk ağız sağlığı sebebiyle, porselen lamina kaplamalara uygun bulunmamaktadır.

Yukarıda sıralanan sorunlarla karşı karşıya kalan hastalar, porselen lamina kaplamaları için uygun bulunmamakta ve bu hastalar için farklı bir tedavi yöntemi tercih edilmektedir.

Porselen Lamina Diş Kaplaması Nasıl Uygulanır, Aşamaları Ve Özellikleri Nelerdir?

Lamine diş fiyatları 2021
Lamine diş fiyatları 2021

Porselen lamina tedavisinin uygulanması için izlenen adımlar, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Porselen lamina diş tedavisini talep eden hastaların, ilk olarak ağız ve diş ölçüsü alınmaktadır.
 • Ağızdan alınan ölçü ve kalıplar kullanılarak, mock-up adlı test uygulanmaktadır.
 • Hastanın dişlerinden çıkarılan model kalıp ele alınarak, uzman hekimler ve hastalarla birlikte karar süresine geçilmektedir.
 • Tercih edilen porselen lamina kaplama modeline bağlı olarak, tedavi için çalışmalar başlatılmaktadır.
 • Tercih edilen porselen lamina kaplamasının süresi, uygulama yapılacak diş türüne ve diş sayısına göre değişiklik göstermektedir.
 • Hastaların ağız modeline uygun olarak, geçici porselen kaplamalar takılmakta ve hastaların kaplamalara uyum süresi takip edilmektedir.
 • Geçici kaplamalarda herhangi bir problem görülmezse, hastalar asıl porselen lamina kaplamalar için tedaviye alınacaktır.
 • Hastaların diş kalıbına bağlı olarak, porselen lamina kaplamalar hazırlanmaktadır.
 • Lamina yapraklar hazırlandıktan sonra, diş yüzeyine yapıştırmak için ufak çaplı diş aşındırma işlemi gerçekleştirilmektedir.
 • Uzun süre dayanıklılık gösteren yapışkanlar kullanılarak, porselen lamina kaplamalar dişlere sabitlenmektedir.

Porselen lamina kaplamalar uygulandıktan sonra, hastaların belirli bir süre sert şeyler tüketmemesi gerekecektir.

Porselen Lamina Diş Kaplamasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Lamina kaplama tedavisinin avantajları, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Porselen lamina kaplama yaprakları, diş yüzeyinin renk değiştirme olasılığını ortadan kaldırmaktadır. Diş rengi değişmediği için her an estetik bir görünüm elde edilmektedir.
 • Diş yüzeyinde aşındırma oluşturmadan, porselen lamina kaplaması yapılmaktadır.
 • Görünüş itibariyle, doğal dişlerden ayırt edilmez ve kusursuz görünüm elde edilir.
 • Tedavi tek bir diş üzerinde gerçekleştirileceği gibi, bütün dişlere de uygulanabilir.
 • Az sayıdaki dişlere uygulanması durumunda, gerçek dişlerle bire bir uyumlu boyutlarda ve renkte tasarlanacaktır.
 • Renk değişimi ortaya çıkmayacaktır.
 • Görünüm itibariyle, yapısı pürüzsüz ve parlak özelliktedir.
 • Kırılmaya karşı yüksek direnç gösteren porselen lamina yapraklar, oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
 • Yapıştırmayla dişlere sabitlenmesi sebebiyle, ihtiyaç halinde değiştirilme ya da onarılma imkânı bulunmaktadır.
 • Porselen lamina kaplamalar, gerilme ve çekme durumlarına karşı oldukça dayanıklıdır.

Dişlerin kendi yapısına herhangi bir zarar vermeyen porselen lamina yapraklar, dişlerin doğallığını koruyarak tedavi imkânı sunmaktadır. Gülüş estetiği ve estetik diş hekimliği kapsamında sıkça tercih edilen porselen lamina uygulaması, anında sonuç vermekte ve dış görünüşü hemen etkilemektedir. Diş yüzeyinde rahatsızlık uyandıran tüm görüntüler, porselen lamina kaplama tedavileriyle etkisini yitirecektir.

Porselen Lamina Kaplama Uygulaması Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Porselen lamina tedavisinin uygulaması için ortalama 2-3 seanslık işlem planlaması yapılmaktadır. Porselen lamina kaplama tedavisinde, herhangi bir cerrahi operasyona ihtiyaç duyulmamaktadır. 2-3 seans sonucunda tamamlanan porselen diş kaplama tedavileri, ortalama 1 ay içerisinde sona ermektedir. 1 aylık tedavi süreci sonucunda, porselen lamina kaplamalar tamamen dişlere sabitlenir ve dişlerin kusursuz görünüm elde etmesi sağlanır. Porselen lamina yaprak tedavisi öncesinde, ağız sağlığına yönelik tedavilere ihtiyaç duyulursa, tedavi süreci normalden daha uzun sürede tamamlanabilir.

Lamina diş tedavisi nedir
Lamina diş tedavisi nedir

Porselen Lamina Kaplama Ne Kadar Süreyle Kullanılabilir?

Porselen laminanın kullanım süresi, hastaların ağız sağlığına ve ağız bakımına özen göstermesine bağlı olarak değişebilir. Son teknolojik sistemle geliştirilen porselen lamina yaprakları, kırılma ve hasarlara karşı üstün dayanıklılık göstermektedir. Hastaların ağı sağlığına ve diş bakımına özen göstermesi durumunda, ortalama 10 ila 20 yıl süreyle porselen laminalar kullanılmaya devam edilecektir. Fakat diş ve ağız bakımına yeterli düzeyde özen göstermeyen hastalar, daha kısa süreyle porselen lamina kaplamalarını yenilemek zorunda kalabilirler. Hastaların uzun süreyle porselen lamina kaplamalarını kullanması için, her yemekten sonra dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması ve ağız bakım suyuyla, her gün gargara yapılması gerekir.

Porselen Lamina Diş Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

Porselen kaplamanın dezavantajı olmamakla birlikte, tek olumsuz yanı maliyetinin yüksek olmasıdır. Uzun süreyle kullanılmaya devam edilen porselen lamina kaplamalar, hastaların ağız ve diş sağlığını korumaya almaktadır. Profesyonel bir laboratuvar ortamında hazırlanan porselen lamina kaplamalar, hastalara uzun süreli ve güvenli kullanım imkânı tanıyacaktır. Sert cisimlerin ısırılmaması ve beslenmeye dikkat edilmesi durumunda, porselen lamina kaplamalar uzun süre kullanılabilir.

0 0 votes
Faydalı mı?
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bir sorun varsa hemen yorum yapabilirsin.x
()
x