İstanbul Diş Beyazlatma

İstanbul diş beyazlatma

İstanbul diş beyazlatma uygulamaları, hastaların tercihine ve isteklerine bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Estetik diş

Diş taşı temizliği dişleri beyazlatır mı?
Diş taşı temizliği dişleri beyazlatır mı?

ekimliği kapsamında uygulanan diş beyazlatma çalışmalarında, hastaların diş yüzeyi temizlenmekte ve tüm lekelerin

giderilmesi sağlanmaktadır. Diş beyazlatma çalışmaları, özellikle gülüş estetiği kapsamında hayata geçirilen işlemlerden bir tanesidir. Diş kaplama ya da farklı diş estetiği işlemlerini istemeyen hastalar, kendi dişlerini güzelleştirmek için diş beyazlatma çalışmalarından faydalanmaktadır. Belirli sürelerde tekrarlanması gereken diş beyazlatma çalışmaları, hastaların diş yüzeyindeki tüm leke ve görüntü bozukluklarını düzeltecektir. Geçici bir uygulama olduğundan, diş bakımına çok özen gösterilmesi ve düzenli biçimde uygulama tekrarına gidilmesi gerekir. İstanbul diş beyazlatma çalışmalarının özellikleri, yazı içerisinde ele alınmıştır.

Diş Beyazlatmanın Önemi ve Özellikleri Nelerdir?

Diş beyazlatma işlemi, kişilerin estetik görüntüsünü muhafaza etmek ve daha estetik gülüş yakalamak için tercih edilmektedir. Diş yüzeylerinde meydana gelen lekelenmeler, çizilmeler ve sararmaların giderilmesi için diş beyazlatma çalışmaları tercih edilmektedir. Diş beyazlatma uygulamaları kullanılarak, diş yüzeyindeki tüm lekeler ortadan kaldırılacaktır. Dişlerin sarı bir görünüme sahip olması, estetik açıdan hoş karşılanmayan bir durumdur. Dişlerin estetik güzelliğini sağlamak adına, düzenli olarak diş beyazlatma bakımı yaptırılmalı ve lekelerin diş yüzeyine işlemesi engellenmelidir. Özellikle çay ve kahve lekelerinin oluşumu, diş beyazlatma çalışmaları olmadan giderilmemektedir.

Hangi Durumlarda Diş Beyazlatma Uygulamasına İhtiyaç Duyulmaktadır?

Diş beyazlatma uygulamasının sebepleri ve uygulamayı gerekli kılan durumlar şunlardır:

  • Dişlerde leke oluşumu, diş beyazlatma uygulamalarını gerekli kılmaktadır.
  • Çay ve kahve tüketimine bağlı olarak gelişen diş lekeleri, diş beyazlatma uygulamasıyla giderilmektedir.
  • Sigara kullanan kişilerde, diş tartarı ve diş taşı oluşmaktadır. Bu oluşumların yanında, sigara lekeleri ve sararmalar da meydana gelmektedir. Sigara sonucu oluşan lekelenmeler, diş beyazlatma çalışmalarıyla tedavi edilecektir.
  • Dişlerin yeteri kadar temizlenmemesi ve diş bakımına özen gösterilmemesine bağlı olarak, dişler lekelenmektedir. Oluşan lekeler, diş beyazlata operasyonuyla ortadan kaldırılabilir.

Diş lekeleri ve renk değişimleri, iki farklı kategoride ele alınmaktadır. İç renklenme ve dış renklenme olarak iki gruba

Diş beyazlatma Fiyatları 2021
Diş beyazlatma Fiyatları 2021

ayrılan diş renklenmeleri, farklı boyutlarda tedavi gerektirmektedir. İç renklenme bulunan dişlerde, lekeler dişin

içerisine işlemiştir ve fırçalama gibi işlemler sonucunda bu renkler giderilemez. Dış renklenme ise sigara kullanımı, çay ve kahve tüketimine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Renklenme türüne bağlı olarak, uygulanacak diş beyazlatma tedavisinin türü değişiklik gösterecektir.

Dişlerin Beyazlığı Neden Kaybolur?

Dişlerin sararması ve beyaz görünümünü kaybetmesi, diş oluşumu sürecinde karşılaşılan yapısal bozukluklara ya da genetik faktörlere bağlı olabilir. Ayrıca dış etkenler sebebiyle de diş yüzeyindeki beyazlık gitmekte ve dişler sararmaya başlamaktadır. Kişilerin bebeklik çağında ya da anne karnında, antibiyotik ilaçlara maruz kalması da diş beyazlığının yitirilmesine yol açmaktadır. Günlük hayatta alınan besinler, tüketilen içecekler ve kullanılan tütün ürünlerine bağlı olarak, diş yüzeylerinde kalıcı sararmalar meydana gelebilir. Özellikle kafein tüketimi, alkol kullanımı ve sigara kullanımına bağlı olarak, dişlerdeki beyazlıklar kaybolmakta ve hoş olmayan sarı görünümler meydana gelmektedir. İçme sularına katılan klor miktarının fazla olması da diş beyazlığının kaybolmasına yol açmaktadır. Diş yüzeylerinde görülen renklenmeler, iki farklı kategoride ele alınmaktadır:

  • İç Renklenme: İç renklenmeler, diş yapısının içine kadar nüfus eden renk bozukluklarına işaret etmektedir. Normal fırçalama ya da temizlemeyle giderilemeyen diş renklenmeleri, iç renklenme olarak tanımlanmaktadır. Çocukluk çağından itibaren meydana gelen kalıtsal bozukluklar ya da kullanılan ilaçlara bağlı olarak da diş renklerinde bozulmalar meydana gelmektedir. Flor kullanımı ve antibiyotikler, dişlerde iç renklenme oluşumunu tetiklemektedir.
  • Dış Renklenme: Dişlerde dış renklenme oluşumu, sigara, alkol, çay ve kahve kullanımına bağlı olarak meydana gelmektedir. Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra, dişlerde oluşan dış renklenmeler de giderilmektedir.

Diş Beyazlatmasında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Diş beyazlatma uygulamaları için kullanılan yöntemler, iki farklı kategoriye ayrılmaktadır:

  • Klinik ortamında yapılan diş beyazlatma çalışmaları, ortalama 1 saatlik sürecin sonunda tamamlanmaktadır. Uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen diş beyazlatma çalışmaları, power bleaching olarak tabir edilir. Diş hekimlerinin uyguladığı power bleaching uygulamasında, hastaların dişlerine özel bir jel sürülmekte ve mavi ışıktan faydalanılarak, dişler beyazlatılmaktadır. Işık ve jel kullanımıyla gerçekleştirilen power bleaching uygulamasından sonra, hastaların dişleri 3-4 ton beyazlamaktadır. Power bleaching diş beyazlatma işlemi, oldukça güvenli ve etkilidir.
  • Ev ortamında yapılabilen diş beyazlatma uygulamaları için uzman desteğine ihtiyaç yoktur. Kişilerin kendi başlarına uygulayabildiği diş beyazlatma işlemleri, home bleacing olarak tanımlanmaktadır. Evde diş beyazlatma işlemleri için hastaların ağız ölçüsü alınmaktadır. Ağız ölçüsü alındıktan sonra, özel bir ağızlık hazırlanmaktadır. Hazırlanan diş plağına, özel beyazlatıcı jel sürülmekte ve gün içinde diş beyazlatma işleminin tamamlanması sağlanmaktadır. Home bleaching uygulaması, ortalama 5-7 gün içerisinde sona erecektir. Uygulama için her gün 4-8 saat arası, diş plağının takılması gerekmektedir.

Diş Beyazlatma İşlemi Kimlere Uygundur?

Diş beyazlatma işlemini yaptırmak isteyen kişilerin, diş ve dişeti sağlığının yerinde olması gerekmektedir. 18

Diş beyazlatma ücreti ne kadar?
Diş beyazlatma ücreti ne kadar?

yaşından küçük bireyler, zaruri bir durum olmadığı sürece diş beyazlatma işlemine alınmamaktadır. Hastaların ağız

sağlığını bozacak herhangi bir enfeksiyon ya da bakteriyel hastalığın meydana gelmesi, diş beyazlatma işlemlerinin yapılmasına engeldir. Diş beyazlatma işlemini talep eden kişilerin, uzman bir klinik ortamında, diş hekimi muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Ağız muayenesinin ardından, hastalarda herhangi bir enfeksiyon ya da bakteri tespit edilmesi durumunda, diş beyazlatma öncesi tedavi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Diş beyazlatma işlemlerinden önce gerekli tedaviler uygulandıktan sonra, hastalara beyazlatıcı uygulamalar yapılacaktır. Emziren anneler, gebeler ve gelişim çağında olan çocuklara, diş beyazlatma işlemi uygulanmamaktadır. Emzirme dönemi sonrasında, kişiler diş beyazlatma tedavisini talep edebilirler.

Diş Beyazlatma İşlemleri Güvenli Midir, Dişlere Zarar Verir Mi?

Diş beyazlatma tedavisinin yan etkileri için yapılan araştırmalarda, %10 oranında beyazlatıcı jel kullanımıyla dişlerde herhangi bir komplikasyon gelişmediği anlaşılmıştır. %10 değerindeki diş beyazlatma solüsyonu, hastaların dişlerine zarar vermez ve dişlerin sağlıklı şekilde beyazlamasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, diş beyazlatma uygulamasının ardından, dişlerde kalıtsal ya da yapısal herhangi bir değişimin olmadığı yönünde sonuçlanmıştır. Diş beyazlatma işlemleri için farklı özelliklerde ve türlerde diş beyazlatma solüsyonları kullanılabilir. Kullanılacak beyazlatıcı solüsyon için diş hekimlerinin onayı alınmalı ve dişlerde herhangi bir yan etki göstermeyeceğinden emin olunmalıdır.

Diş Beyazlatma Sonuçları Herkeste Aynı Mıdır?

Diş beyazlatma işleminin sonucu, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ortalama 3 ton beyazlatıcı etki sunan diş beyazlatma işlemlerinde, kişilerin diş rengi ve diş yüzeyindeki lekelenmeler etkili olmaktadır. Kişilerin kalıtsal diş rengi, diş yüzeyinde iç lekeler ve dış lekelenmelere bağlı olarak, diş beyazlatma işlemlerinin etkisi artmakta ya da azalmaktadır. Diş rengi doğuştan sarı onlarında olan hastalar, diş beyazlatma işleminden sonra daha düşük seviyede beyazlık elde edecektir. Sürekli alkol ve sigara kullanan, kafein ürünlerini sıkça tüketen kişiler, normal kişilere göre daha az oranda diş beyazlığı elde edebilir.

İstanbul diş beyazlatma
İstanbul diş beyazlatma

Diş Beyazlatma İşleminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Diş beyazlatma işleminin etkileri, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Diş beyazlatma işlemler için kullanılan beyazlatma jelleri, diş yüzeylerinde hassasiyet oluşmasına yol açabilir. Özellikle soğuk ve sıcak içeceklerin içilmesi ve havanın dişlere temas etmesi durumunda, dişlerde ince sızılar meydana gelebilir. Diş yüzeyine meydana gelen hassasiyet sonrası, kişilerde rahatsızlık meydana gelebilir. Diş beyazlatma sonrası gelişen hassasiyet, ortalama 24-48 saat arasında sona erecektir. 48 saatin sonunda, diş hassasiyetinin geçmezse kişilerin diş beyazlatıcısı kullanımını sonlandırması gerekmektedir. Diş hassasiyetinin geçmesi için diş hekimleri tarafından tavsiye edilecek florürlü diş macunları ve hassas dişler için hazırlanan diş fırçalarıyla bakım yapılması gerekmektedir. Dişlere uygulanacak özel kremler de diş hassasiyetinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Diş beyazlatma işlemlerinin, hassasiyet dışında herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

0 0 votes
Faydalı mı?
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bir sorun varsa hemen yorum yapabilirsin.x
()
x