İmplant Nedir?

İmplant Tedavisi

İmplant nedir?

Diş implantları, dişler için kalıcı bir temel sağlayan yapay diş kökleridir. Protezler, köprüler ve kronlarla karşılaştırıldığında diş implantları, diş eksikliği, başarısız diş veya kronik diş problemlerinden muzdarip insanlar için popüler ve etkili uzun vadeli bir çözümdür. Doğal dişler gibi oturdukları, hissettikleri ve işlev gördükleri için diş implantları diş değiştirmede hızla yeni bir standart haline geliyor. Diş implantları vida olarak görünen özel titanyum parçalardan oluşan malzemelerdir. Eksik dişin köklerinin bulunduğu çeneye yerleştirilmektedir. İmplantın etrafında bulunan kemik zamanla büyür ve bu da implantı yerinde sağlam bir şekilde tutmaya yardımcı olur. Eksik dişten oluşan boşluğu doldurmak için ise metal parçaya yapay bir diş veya taç takılmaktadır. Taç, boyut, şekil ve renk olarak hastanın diğer dişlerine benzemek için özel olarak yapılan araçlardır. Diş implantları ayrıca bir diş köprüsünü veya takma dişleri yerinde tutmak için de kullanılabilmektedir.

Doktorlar çenenin canlı kemik hücrelerine gerçekten kaynaşan bir titanyum implant aparatı kullanır. Bu birleşme, yeni dişleriniz için güçlü ve dayanıklı bir bağlantı oluşturur, yani kayma veya başka bir hareket olmaz. Ayrıca diş implantları ile yemek yemek ve çeşitli diş sorunları uzun vadede tamamen oradan kalktığı için genellikle tercih edilirler. Tek bir dişi, birden fazla dişi veya tam bir üst ve/veya alt diş setini değiştirmek için diş implantlarını kullanabilirsiniz.

İmplant Tedavisi

Diş implant türleri nelerdir?

İmplant

Yeni dişleriniz için kök görevi gören bir vida. Çenenize kalıcı olarak bağlanan kısım.

Abutment

Bir dişi veya diş takımını destekleyen ve tutan, doktorunuz tarafından kalıcı ancak çıkarılabilir bir konektör.

Kuron veya protez diş

Bu, dişin görebildiğiniz kısmıdır. Dayanıklılık ve güzel görünüm için genellikle zirkonyum veya porselenden yapılır.

Diş implant çeşitleri neler?

 • İntramukozal insertler
 • Subperiostal implantlar
 • Endodontik stabilizatörler
 • Endosseöz (endostal) implantlar
 • Transosseöz (Transmandibular) implantlar

implant diş fiyatları

Diş implantı nasıl takılır ve tedavi süreci nasıl ilerler?

Diş implantlarının uygulanması genellikle bir dizi küçük operasyon ve yapılan testlerle birlikte  bir kaç ay içinde aşamalı olarak tamamlanmaktadır.

 • Öncelikli olarak diş hekimine implantın nereye yerleştirileceğine dair fikir vermesi için taramalar ve röntgenler yapılmaktadır.
 • Diş implantını çeneye yerleştirmek için küçük bir operasyon yapılır. Bu işlemler sırasında ağrı ve acı hissetmemeniz için anestezi verilmektedir.
 • Biri – iki ay içerisinde implantınızın etrafında bulunan kemik büyük ve implantın yerleşimi tamamlanmış olur.
 • İmplant stabil duruma geldiğinde, diş hekiminiz dişleriniz için bir temel oluşturacaktır.
 • Bu sürecinin devamında diş hekiminiz dişleriniz için kalıp çıkartacaktır ve bu kalıbı işleme alacaktır.
 • Diş implant işleminde son olarak ise yapay diş ve vidalar yerleştirilmektedir.
 • Tüm işlemler tamamlandıktan sonra zaman zaman dişçinize kontroller için gitmeniz gerekecektir.

Diş implant Fiyatları 2021

Diş implantlarının faydaları nelerdir?

Uzun ömürlüdürler

İmplantlar hem sabit bir çözüm hem de uzun ömürlü bir kaliteye sahiptirler. Aynı zamanda bakımı düzenli ve iyi bir şekilde yapıldığında tıpkı doğal dişler kadar dayanıklı ve uzun ömürlü yapılardır. Diş implantları protez ve köprülerden daha kalıcı bir çözüm oldukları için insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedirler. Yemek yerken, konuşurken ve gülerken herhangi bir sorun asla yaşamazsınız.

Kemik kayıplarını önlerler

Diş implantıları çenede oluşan kemik kaybını önlemektedir. Çene kemiğinin küçülmesini önler.

Eksik dişler tamamlanır

Diş implantları çene kemiklerine profesyonel bir şekilde sabitlenmiş olan titanyum vidalardan oluşmaktadır. Titanyum vidaları çevreleyen kemikler zamanla diş implantını sarar ve onu daha sağlık ve dayanıklı hale getirir. Aynı zamanda bu dişleriniz doğal bir görünüm ve sağlık kazanmış olur. Diş implantları aynı zamanda dişlerinizin rengine, şekline ve boyutuna uygundur ve tamamen doğal bir görünümdedirler.

Rahatlıkla yiyecek ve içecek tüketebilirsiniz

Diş sorunları nedeni ile sevdiğiniz yiyecek ve içecekleri tüketmekte sorun yaşıyorsanız diş implantlarının kullanımı sonrası asla yiyecek ve içecek tüketiminde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Diş implantları ile eksik diş bulunan yerlerinizde artık yeniden ısırmaya ve çiğnemeye başlayabilirsiniz.

implant tedavisi

Kimler diş implantı yaptırabilir?

Rutin olarak diş çekimi veya ağız cerrahisi geçirecek kadar sağlıklı olan herkes diş implantı tedavisi yaptırabilir. Hastalar diş etleri sağlıklı ve çene kemikleri implantları tutacak kadar yeterliyse rahatlıkla diş implantı yaptırabilirsiniz. Fakat implant tedavisinden sonra ağız bakımına ciddi önem vermeniz gerekmektedir. Sigara içenler, diyabet ve kalp rahatsızlığı olanlar ve başka çeşitli rahatsızlıkları bulunan kişiler için diş doktorunuz genel bir kontrol ve analizden sonra implant tedavisi ile ilgili size bir karar verebilir. İmplant yaptırmayı düşünüyorsanız, sizin için uygun olup olmadıklarını öğrenmek için diş hekiminizle konuşun.

Diş implantları sağlığı genel olarak iyi durumda olan çoğu yetişkin için uygundur. Fakat sigara tüketiyorsanız, diş eti hastalığınız varsa yada çenenizin çevresinde radyoterapi görmüşseniz diş hekiminiz implantı ile ilgili size bir yanıt verebilir. Çene kemiğinin büyümeye devam ettiği 18 ve altı yaş grubu için diş implantı yapımı genelde söz konusu değildir. İmplant tedavisine doktorunuz başlamadan önce uygun olup olmadığınızı kontrol edilmesi için klinik olarak bir inceleme yapılır.

Genel olarak ise diş doktorları sigara içme bağımlılığı olan, diş gıcırdatma veya sıkma gibi takıntıları olan, psikiyatrik bozuklukları olan, HIV hastalığı, şeker hastalığı, osteoporoz ve AIDS sorunları olan kişilere diş implantı tedavisi uygulamaktan kaçınmaktadırlar.

istanbul implant

Diş implant markaları nelerdir?

Diş implantları dünya genelinde yüksek bir teknolojik donanımla üreten çeşitli şirketler bulunmaktadır. Genellikle tüm dünyada bu markalara ait diş implantları diş hekimleri tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu markalar genellikle şunlardır, Straumann, Osstem, Bego ve Nobel.

ITI Straumann

En çok bilinen ve yaygın kullanılan bir implant markalasıdır. Uzun ömürlü olan ve dayanıklı implantlar üretmektedirler. Bu markanın ürünleri diş implant tedavisinde iyileşme süresini azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Nobel Biocare

İsveç kökenli olan Nobel implantı dünya genelinde ilk kez icat eden ve tanıtan şirketlerden birisidir. Ürünleri çok kaliteli olarak kabul edilmektedir. İmplantları kırıklara karşı güçlü ve dirençli olarak üretilmektedir. Tamamen saf titanyum kullanılmaktadır.

MegaGen 

Megagen Dental implant şirketi AnyRidge İmplant Sistemleri olarak tanınan ve özel olarak geliştirdikleri SLA yüzeyiyle büyük zaman kazanımı sağlamaktadır. Çeşitli boy seçeneklerine sahip bulunan bu implantlar yüksek teknolojik değerlere sahip ürünler olarak kabul edilmektedirler.

İmplant Direct

Amerikan markası olan bu implant şirketi ürettiği kaliteli implantlar ile tüm dünyada büyük beğeni toplamaktadır. Özellikle tanınmış uzman Dr. Niznick tarafından kurulan bu şirketin ürünleri oldukça kalitelidir.

Bego Implant

Alman kökenli olan bu implant şirketi farklı özelliklere sahip çeşitli ürünleri ile büyük bir tanınırlığa sahiptir. Özellikle de dünya genelinde kaliteli ürünleri ile tanınmıştır. Belirli standartlara sahip implantlar üretmektedirler.

Astra Tech

Dünya genelinde sıklıkla tercih edilen bir İsveç markası implantlardır. Implant System tüm endikasyonlarda kullanılmaktadır.

IML

İmplant tedavisinde çene kemiğine uyumlu biçimde yerleştirilen bir implant markasıdır. Uzun ömürlü bir kullanıma sahiptir, diş sağlığına olumlu destek vermekte ve bakteri üretimini de engellemektedir.

Osstem

Bu markanın implant ürünlerinin kemik dokusu ile harika bir uyum yakaladığı bilinmektedir. OSSTEM implant teknolojisi yüzeyde üstün özellikler sağlamaktadır. Elektron mikroskobu ile yapılan incelemelerinde kalıntı maddeleri arındırdığı gözlenmiştir.

Omnitech

Yerli bir implant markası olan Omnitech ülkemizde diş klinikleri ve diş hastanelerinde en çok tercih edilen implant markalarından birisidir. Yerli bir ürün olduğu için yabancı muadillerine göre daha uygundur.

Diş implantı tedavi sonrası bakımı nasıl yapılmalıdır?

Diş implantı uygulanan kişi normal sağlık ve ağız bakım günlük rutinleri neyse aynı şekilde bu süreci devam ettirmeleri gerekmektedir. Özellikle de diş fırçalama, diş ipleri kullanma ve antibakteriyel gargara bakımı gibi ağız bakım işlemlerinin düzenli olarak yapmanız diş implantı bakımı için yeterlidir.

implantoloji

Diş implantı ömrü ne kadardır ve ağrı olur mu?

Diş implantı diğer diş tedavilerine göre uzun ömürlü bir yapıdır. Özellikle de tedavi sonrası ağız bakımının düzenli bir şekilde başarıyla hasta tarafından uygulanması neticesinde diş implantı uzun ömürlü bir tedavidir. Diş implantı uygulama işleminde anestezi uygulandığı için ağır ve acı gibi durumlar bu süreçte yaşanmamaktadır.

Diş implantı riskleri nelerdir?

Diş implantı uygulanma işlemi başlangıçta özel bir inceleme ve analiz sonrası yapıldığı için genellikle bir sorun yaşanmaz fakat bazı hastalarda işlem sonrası çok az da olsa bir takım problemler söz konusu olabilir. Diş implantı sonrası oluşabilecek riskli durumlar şu şekildedir:

 • Enfeksiyon
 • Çevreleyen dişlerde veya kan damarlarında yaralanma veya hasar
 • Sinir hasarı
 • Sinüs problemleri

Diş implantı fiyatları ne kadardır?

Diş implantı fiyatları dişlerinin mevcut durumu göz önünde bulundurularak yapılan analiz ve detaylı incelemelerden sonra kullanılacak implant markasına göre belirlenmektedir. Eğer Diş implantı öncesinde kesinlikle uygulanması gereken ve tedavi edilmesi gereken bir işlem varsa daha önce bu sorunun çözülmesi de gerekebilir. Her birey, farklı tedavi hedefleri ve süreçleri ile farklıdır. İlk görüşmenizde, diş implantı sürecinizde size yol göstereceğiz, size maliyetler ve seçenekler sunacağız ve ayrıca ihtiyaçlarınıza uygun ödeme seçenekleri belirlenebilmektedir.

 

0 0 votes
Faydalı mı?
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bir sorun varsa hemen yorum yapabilirsin.x
()
x