Genel Anestezi

Sedasyon etkisi ne kadar sürer

Sedasyon uygulaması, hastalarımızın operasyon öncesinde uyuşması ve operasyo sürecindeki hiçbir etkiyi hissetmemesi için kullanılmaktadır. Tıp biliminin en yaygın uygulaması olan genel anestezi ve sedasyon, operasyonların başlangıç aşaması sayılmaktadır. Anestezi uzmanlarımız tarafından yürütülen sedasyon uygulaması süreci, hastalarımızın operasyon korkusunu bastırmada da etkilidir. Ağrısız ve stressiz bir ortamda operasyona alınan hastalarımız, genel anestezi sonrasında hiçbir şey hatırlamaz ve hissetmez. Lokal anestezi uygulamalarında bölgesel olarak uyuşturulan hastalarımız, genel anestezide tamamen uyuşturulmakta ve uykuya dalmaktadır. Genel anestezi uygulamalarımız hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız makalemizi inceleyebilirsiniz.

Genel Anestezi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Genel anestezi uygulaması, hastalarımızın ağrısız şekilde ameliyat sürecini atlatması ve ameliyatın travmasından uzak durması amacıyla kullanılmaktadır. Belli başlı ilaçlardan faydalanılarak, anestezi uzmanlarımız tarafından hastalarımız bayıltılır ve tamamen uyuşturulur. Genel anestezi sonrasına, hastalarımız hiçbir şey hissetmez ve hiçbir şey hatırlamaz. Ameliyat esnasında oluşan tüm ağrıları engelleyen genel anestezi, uygulamayı yapacak cerrahlara da rahat bir çalışma ortamı sunmaktadır. Modern anestezi teknikleriyle daha da ivme kazanan genel anestezi, cerrahi alandaki tüm operasyonlarda kullanılmaktadır. Anestezi odasında yer alan materyaller ve bu materyallerin özellikleri şu şekilde ele alınabilir:

 • Anestezi Makinesi: Anestezi ilaçlarını hastalarımıza vermek için kullandığımız aletlerdir. Hastalarımızın bilincini kapatan ve soluk yoluyla nefese iletilen anestezi ilaçları, anestezi makineleriyle kontrol edilmektedir. Anestezi makineleri, yapay olarak hastaların soluması için ilaçları gaz hale getirmekte ve nefese karıştırmaktadır.
 • Anestezi İlaçları: Anestezi türüne göre, özel anestezi ilaçlarını kullanmakta ve hastalarımızın uyumasını sağlamaktayız. Belirlenen anestezi türüne göre, farklı türde anestezi ilaçları kullanılacak ve hastalarımızın kasları gevşetilecektir. Anestezi ilaçları sayesinde, hastalarımızın ağrı duyusu tamamen durdurulur.
Sedasyon yorumları
Sedasyon yorumları

Anestezi Öncesi Değerlendirme Süreci Nasıl İlerler?

Anestezi değerlendirme süreci, anestezi uzmanları tarafından yürütülmektedir. Anestezi uzmanlarımızın hastalarla tanışmasının ardından, hastaların genel durumu incelenmekte ve salık geçmişine göre sedasyon süreci belirlenmektedir. Genel anestezi uygulamasının değerlendirme sürecinde dikkate alınan konular, aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

 • Hastaların genel sağlık durumu ve sağlık geçmişi
 • Hastaların travma geçmişi
 • Hastaların düzenli kullandığı ilaçlar
 • Hastalarımızın alerjen özellik gösterdiği durumlar
 • Daha önceki dönemlerde geçirilen ameliyat ve operasyonlar
 • Ameliyatlarda kullanılan cerrahi teknikler

Hastalarımızın daha güvenli bir ameliyat süreci yaşaması için anestezi uzmanlarımız belirtilen konuları detaylıca araştıracaktır. Tüm bilgileri toplayan uzmanlarımız, kontrol altında tutulması gereken hastalıkları takip eder ve sedasyon sürecini belirler. Anestezi uzmanlarımız, hastaları anestezi kullanmaya uygun bulmadığında, sorun giderilene kadar operasyonlar ertelenmektedir. Anestezi uzmanları onay vermeden, belirtilen operasyonlar başlatılmaz ve hastalar takip sürecine alınır.

Anestezi Öncesi Değerlendirmede Yapılan Testler Nelerdir?

Anestezi öncesi uygulanan testler şu şekildedir:

 • Akciğer filmi
 • 30 yaşını geçen hastalarımız için elektrokardiyografi
 • Kan sayımı
 • Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını belirlemeye yönelik tüm testler

Belirtilen testlerin yanında, anestezi uzmanlarımız tarafından farklı test ve tetkikler de talep edilebilir. Anestezi uzmanlarımızın yaptığı inceleme sürecinin ardından, test ve tahlillerin sonucuna göre anesteziye uygunluk kararı verilecektir.

Anestezide Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Sedasyon yan etkileri
Sedasyon yan etkileri

Anestezide kullanılan teknikleri sizler için listeliyoruz:

 • Genel anestezi
 • Spinal anestezi
 • Epidural anestezi
 • Sinir bloğu anestezisi
 • Lokal anestezi

Anestezi yöntemleri arasında seçim yapmadan önce, hastalarımızın genel sağlık durumu dikkate alınmaktadır. Hastalarımızın sağlığına ve uygulanacak operasyonun özelliğine bağlı olarak, anestezi teknikleri arasında seçim yapılacaktır. Hastalarımızın sahip olduğu hastalık durumuna bağlı olarak, anestezi süreci neticeye varmaktadır.

Anestezi Hakkında Merak Edilenler

Genel anestezi ve sedasyon
Genel anestezi ve sedasyon

Sedasyon uygulamasının özellikleri ele alındığında, hastalarımızı en fazla merak ettiği konular şu şekilde sıralanacaktır:

 • Ağrısız ve herhangi bir komplikasyonun gelişmediği ameliyat sürecinin oluşması için genel anestezi kullanılmaktadır. Anestezi esnasında, uygun bulunan ilaçlar ve serumlar kullanılmaktadır.
 • Anestezi ilaçları, sadece anestezi uzmanlığı edinmiş doktorlarımız tarafından hastalarımıza verilmektedir. Anestezi uzmanlarımıza yardım etmesi için yeterli sayıda anestezi teknikerlerimiz görev yapacaktır.
 • Anestezi uygulamasından önce, hastalarımızla bire bir görüşme yapılmakta ve ameliyata uygunluk süreci test edilmektedir. Anestezi öncesinde, hastalarımız fiziki muayeneye alınır ve gerekli tüm test ve tetkikler uygulanır. Test ve muayene sürecinin ardından, hastalarımızın ameliyattaki riski en aza indirilecek ve uzmanlarımız tarafından ameliyat onayı verilecektir.
 • Ameliyat süresi boyunca, hastalarımızın kalp ritmi, kalp atış hızı, kan basınç değerleri, kandaki net oksijen değeri ve tansiyon değerleri, anestezi uzmanlarımız tarafından takip edilecektir. Anestezi uzmanlarımızın gerekli görmesi durumunda, operasyonun seyri değişir ve oluşacak komplikasyonların önüne geçilir.
 • Anestezi uzmanlarımız tarafından takip edilen hastalarımız, anesteziye karşı tepki verdiğinde, uzmanlarımızın belirlediği ilaçlarla stabil durumda tutulacaktır. Hangi ilacın ne kadarlık dozda kullanılacağı, anestezi uzmanlarımız tarafından kararlaştırılmaktadır.
 • Anestezi doktorlarımızın belirlediği yöntem üzerinden, hastalarımızın genel sağlık durumu korunarak anestezi işlemi başlatılmaktadır. Anestezi sonrasında, hastalarımız operasyona alınır ve sorunsuz şekilde operasyon süreci tamamlanır.

Genel anestezi ve diğer anestezi yöntemleri arasında seçim kararı, tamamen anestezi uzmanına bırakılmıştır. Lokal anesteziyle gerçekleştirilebilecek bir operasyon, hastalarımızın panik durumu ve etkilenme riskine bakılarak genel anesteziyle yapılabilir.

0 0 votes
Faydalı mı?
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bir sorun varsa hemen yorum yapabilirsin.x
()
x