Endodonti – Kanal Tedavisi

İstanbul Kanal Tedavisi, problemli ya da çürümüş dişleri kurtarmaya yönelik bir tedavi yöntemidir. Dişin büyümesine yardımcı olan diş sinirleri, pulpa dokusu olarak adlandırılmaktadır. Dişlerin büyümesi esnasında, pulpa dokusunda meydana gelen hasar ve iltihapların tedavi edilmesi için endodonti tekniklerinden faydalanmaktayız. Hastalarımızın diş pulpasına doğru ilerleyen iltihap ve farklı hastalıkları temizlemek için İstanbul Kanal Tedavisi uygulanmaktadır. Diş pulpasının kendi kendini tedavi edememesi ve diş kökünde iltihaplara yol açması durumunda, Kanal Tedavisi yöntemleriyle diş kökündeki iltihaplar temizlenir. Hastalarımızın dişlerindeki derinleşmiş çürükler ya da dişlerdeki kırılmalara bağlı olarak gelişen bakteriler, Kanal Tedavisi sonrasında tamamen temizlenmektedir. Ağız sağlığının en önemli uygulamaları arasında yer alan Kanal Tedavisi hakkında merak ettikleriniz, yazı içerisinde tüm detaylarıyla açıklanmıştır.

kanal tedavisi

Kanal Tedavisini Gerekli Kılan Durumlar Nelerdir?

Endodonti tedavisinin gerekli görüldüğü durumlar şu şekildedir:

 • Dişlerde kendi kendine gelişen ağrılar,
 • Gece olduğunda şiddetlenen ve ağrı kesicinin dahi etki etmediği diş ağrıları,
 • Hastalarımızın dişlerinde soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet oluşması ya da dişe temas edilmesi durumunda sancı oluşması,
 • Hastalarımızın dişetinde, diş çerçevesinde ya da dişlerin çevresinde iltihaplanma oluşması .
 • Dişlerin enfekte oluşturması sebebiyle fistül ve diş renk değişimi gibi etkiler sonucunda,

Kanal Tedavisini gerekli kılan durumlar, uzmanlarımız tarafından detaylıca incelenmekte ve uzmanlarımızın kararıyla Kanal Tedavisine başlanmaktadır. Kanal Tedavisi sonrasında, hastalarımızın yaşadığı sorunlar ortadan kalkar ve ağız sağlığı geri kazanılır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi fiyatı ne kadar?

Endodonti uygulanış aşamaları, aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

 • Hastalarımıza lokal anestezi veya sedasyon uygulanarak, dişin uyuşması sağlanır.
 • Diş tamamen uyuştuktan sonra, pulpa yani sinir tedavisine başlayan uzmanlarımız, ortalama 1 saat içerisinde, Kanal Tedavisini tamamlayacaktır.
 • Pulpa tedavisi yapıldıktan sonra, dişteki çürükler temizlenmektedir.
 • Dişteki iltihaplı pulpa dokusu temizlendikten ve iltihaplanmış sinirler çıkarıldıktan sonra, diş kök kanalındaki artık sinir ve kökler de temizlenmektedir.
 • Temizleme işleminin ardından, kanallar genişletilerek solisyon ve irrigayon kullanılarak diş kökü yıkanmaktadır.
 • Diş kökü ve açılan kanallar iyileştikten sonra, bölgeye uygun doku malzemeleri dökülmekte ve kanallar kapatılmaktadır.
 • Dolgu malzemesi, kanaldan kök ucuna kadar getirilir ve bölge tamamen hava temasına kapatılır.

Kanal Tedavisi sonrasında, hastalarımızın dişlerindeki çürükleri kapatmak için kaplama malzemesi kullanılmaktadır.

Kanal Tedavisinin Uygulanışı Ne Kadar Sürer?

Endodonti tedavisinin uygulanış süresi, hastalarımızın dişlerinde meydana gelen hasara göre değişmektedir. Dişlerdeki soruna bağlı olarak, tek ya da iki seansta gerçekleşen Kanal Tedavisi, hastalarımızın dişlerindeki enfeksiyonun oranına bağlı olarak, 3 seansa kadar uzatılabilir. Kanal Tedavisine başlamak için uzmanlarımız ilk adım olarak hastalarımızın çene röntgenini çekmektedir. Röntgen sonrasında, kök kanallarının durumu ve şekilleri tespit edilmektedir. Lokal anestezi kullanılarak, belirlenen kanallar uyuşturulduktan sonra, Kanal Tedavisine başlanmakta ve her bir seans, ortalama 1 saat içerisinde sona ermektedir.

Kanal Tedavisinde Ağrı Olur Mu?

Endodonti uygulamasında ağrı oluşumu görülmemekte ve hastalarımız hiçbir uygulamayı hissetmemektedir. Kanal Tedavisi esnasında his yaşanmazken, tedavi sonrasında dolgu işleminde oluştuğu kadar ağrı hissedilmektedir. Kanal Tedavisinde uygulanan lokal anestezi, uygulamadan birkaç saat sonrasında da etkisini devam ettirir ve dişteki ağrıyı minimum seviyeye indirir. Hastalarımızın ağrı ve acı eşiği de dikkate alınarak, bazı hastalarımızda hiçbir ağrı hissi görülmemesi de söz konusudur. Uygulama esnasında hissedilen ağrı ya da hassasiyet, kanaldaki iltihap kaynaklıdır.

On diş kanal tedavisi

Kanal Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kanal Tedavisinde dikkat edilecekler ve uygulamanın başarılı olması için hastalarımızın uyması gereken durumlar, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kanal Tedavisinin tek seansta sonlanmaması durumunda, tedavi uygulanan dişle çiğneme ve ısırma yapılmamalıdır.
 • Kanal Tedavisi sonrasında, en az 2 saat boyunca yeme içmeden uzak durulması gerekir.
 • 1 ya da 2 gün süreyle, Kanal Tedavisi uygulanan bölgede hassasiyet devam edecektir. Hassasiyetin devam etmesi durumunda, aşırı sıcak ve soğuk şeyleri tüketmekten kaçınmak gerekir.
 • Hastalarımızın uygulama sonrasında, ağız bakımına dikkat etmesi gerekir. Ağız bakımının düzenli yapılmaması, bölgenin tekrardan enfekte olmasına yol açabilir.
 • Uzmanlarımızın tarafından belirtilen diş fırçalama teknikleri kullanılarak, bölgenin temizliği düzenli şekilde tekrarlanmalıdır.

Uygulama sonrasında, hastalarımızın düzenli şekilde kontrole gelmesi ve ağız sağlığının yerinde olduğunu teyit ettirmesi şart koşulmuştur.

Endodonti Tedavisinin Başarı Oranları Nelerdir?

Kanal Tedavisinin başarısı ve uygulama sonrasında karşılaşılan komplikasyonlar şunlardır:

 • Endodonti tedavisinin başarı oranı, %95 olarak belirlenmiştir. Hastalarımızın tedavi sonrasında, ağız ve diş sağlığına kavuşma süresi oldukça kısadır.
 • Dişlerde belirlenenden daha fazla sayıda kök kanalı bulunması durumunda, diş köklerinden bir ya da birkaç tanesinin temizlenmemesi söz konusu olabilir.
 • Diş köklerinde belirlenemeyen bir çatlak oluşması durumunda, kökteki iltihap farklı dişlere nüksedebilir.
 • Bakterilerin restorasyonu atlatıp, dişlerin iç köklerine kadar ilerleme riski, diş köklerinin enfekte olmasına yol açacaktır.

2 Yorum Yapıldı

 1. Dişlerimde oluşan hassasiyet ile kliniğe başvurduğumda uzman doktorumun kanal tedavisi yapılması gerektiğini söyledi. Tedavi gününden önce araştırma yaptım ve açıkçası biraz korku başlamıştı. Ama hassasiyet sorunumun da önüne geçemiyordum. Tedavi günü geldiğinde doktorum başta ne yapılacağı anlattı ve tedaviye başladık. Şuan daha rahat bir şekilde yemek yiyebiliyor ve içecek içebiliyorum.

 2. Son zamanlarda ağrı sızı yüzünden hiç rahat değildim. Daha öncede dolgularımı yaptırdığım hekimlerden ötürü biraz korkum vardı. Kanal tedavisine biraz soğuk bakıyordum. Bir tavsiye üzerine geldiğim hekimimin ilgisinden ve çalışmasından ötürü içim rahatladı diyebilirim. Ağrılarımdan ve şişliklerden eser kalmadı. Hekimimi ve çalışma ekibine çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version