Diş Dövmesi

Diş dövmesi; diş üzerine yapılan dövmedir. Diş dövmesinin diğer bir ismi; tattooth olmaktadır. Kaplamaların veya implantların üzerine işlenerek diş dövmesi elde edilmektedir. Gelişen teknoloji ile beraber, diş hekimliğinde de pek çok gelişme yaşanmaktadır. Trend akımları da zaman içerisinde değişiklik göstermektedir. Diş dövmesi fikri; seneler öncesinde konuşulmuş olsaydı, birçok insana tuhaf gelebilirdi. Ancak günümüzde Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede diş dövmesi trend haline gelmiştir. Bazı kişiler tuttukları takımın logosunu, sevdikleri ya da hayran oldukları herhangi bir aktörün portresini, evcil hayvanlarının resmini, sevdikleri bir ismin baş harfini; dişlerinde dövme olarak tercih edebilmektedirler.

Diş dövmesi nasıl yapılır?
Diş dövmesi nasıl yapılır?

Diş Dövmesi Hangi Ülkelerde Tercih Edilmektedir?

Diş dövmesinin yapıldığı ülkelere bakıldığında; Japonya ve ABD’de sıklıkla yapılan bir uygulama olmaktadır. Günümüzde ise; Türkiye’de de yapılmaktadır. Birçok kişi gülümsediğinde dişinde dövme olduğu görülebilmektedir. Diş dövmesi, trend uygulamalar arasına girmeyi başarmıştır. Özellikle klasik dövmelerden sıkılan ve farklı arayışlar içerisinde olan kişilerin tercih ettikleri bir uygulamadır.

Diş Dövmesinin Kalıcı Dövmeye Göre Avantajları Nelerdir?

Diş dövmesi zararlı mıdır?
Diş dövmesi zararlı mıdır?

Diş dövmesi ve kalıcı dövme ayrımı yapıldığında; birçok hasta için diş dövmesi daha avantajlı olmaktadır. Vücudun herhangi bir bölgesine yapılan kalıcı dövmenin istenildiğinde kolayca çıkartılamıyor oluşu, dövmenin başka bir dövme ile kapatılmasının gerekmesi, dövmenin şekline göre kapatılma ihtimalinin olup olmadığına bakılması ise; diş dövmesini kalıcı dövmeye göre daha avantajlı hale getiren durumlardır. Bu sebeple dövmesinin nasıl duracağı konusunda kararsızlık yaşayan, dövmesinden kısa süre içerisinde sıkılacağını düşünen kişiler için diş dövmesi bir adım öne geçmektedir. Diş dövmesi yaptıracak olanlara herhangi bir desen veya motif sınırı konulmamaktadır. Sadece istedikleri desenin ortaya çıkabilmesi için diş hekimlerini iyi seçmeleri gerekmektedir.

Diş Dövmesi İçin Yaş veya Diş Sınırlaması Var Mıdır?

Diş dövmesinin uygulanabileceği dişler için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Aynı zamanda diş dövmesi yaptırmak isteyen hastalarımız için herhangi bir yaş sınırlaması da bulunmamaktadır. Talep edilen her desenin, istenen her dişe yapılması mümkün olmaktadır.

Diş Dövmesinde Kullanılan Boya Nasıldır?

Diş dövmesinde boya kullanımı yoktur. Porselen ile diş dövmesi yapılmaktadır. Porselenin fırınlanmadan önce hali sıvı olduğu için diş dövmesi yapılırken öncelikle dişe yapılacak olan motif, kaplamanın üzerine istenildiği şekilde yapılmaktadır. Ardından kaplama fırınlanmakta ve sonrasında da cilalanmaktadır. Ağız ortamından korunmasının yanı sıra, yapılan dövmenin aşınmaya karşı daha dirençli olması amacı ile bu şekilde yapılmaktadır.

Diş Dövmesi Hangi Şekillerde Yapılmaktadır?

Diş dövmesi uygulama yöntemlerine bakıldığında; implant üstü protezlerde diş dövmesi yapılabilmektedir. Aynı zamanda hastanın dişlerine herhangi bir şekilde dokunulmadan porselen lamina uygulaması yapılacak ise de diş dövmesi işlemi yapılabilmektedir.

Diş Dövmesi Yapım Süreci Nasıldır?

Diş dövmesi yapımı öncesinde hastalarımızdan dijital ölçü alınmaktadır. Ardından alınan ölçüler doğrultusunda kaplama üretilmektedir. Talep edilen dövme ise; bu aşamada kaplamanın üzerine işlenmektedir. İstenilen logo, harf, amblem ya da emojinin diş hekimlerimize bir fotoğraf halinde verilmesi gerekmektedir. Teknisyenler, fotoğraftaki dövmeyi kaplamaya uygulamaktadırlar. Hastanın mevcut dişlerinin üzerine yaprak porselen yerleştirilmektedir ve bu şekilde diş dövmesi tamamlanmaktadır. Kaplama tedavisi görecek olan hastaların da kaplamalarına diş dövmesi yapılabilmesi mümkündür.

Diş Dövmesi İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

Diş dövmesi acıtır mı?
Diş dövmesi acıtır mı?

Diş dövmesi yapım süresi; ortalama 2-3 gün gibi bir süre almaktadır. Hastalarımızın talep ettikleri motife ve kaplamalarına göre yapım süresi farklılık göstermektedir.

Diş Dövmesi Yapımı Kaç Seans Sürer?

Diş dövmesi seans sayısına bakıldığında; ilk seansta hastanın ölçüleri alınmaktadır. Ayrıca yaptırmak istediği desenin fotoğrafı istenmektedir. Ardından teknisyenler, hastanın istediği motifin kaplamaya işlenmesi için laboratuvarda çalışma yapmaktadırlar. Bir sonraki seansta ise; hastaya dövmenin işlenmiş olduğu kaplama yerleştirilmektedir. Bu sebeple, 2 seansta veya duruma göre 3 seansta hastanın diş dövmesi yapılmaktadır. Yapılacak olan dövme sayısına göre bu sayı değişiklik gösterebilmektedir.

Diş Dövmesi İşlemi Acılı Mıdır?

Diş dövmesi yapılırken acı hissedilmesi gibi bir durum yaşanmamaktadır. Bunun sebebi, yapılan çalışmaların hastanın ağzı içerisinde olmamasıdır. Laboratuvar ortamında yapılacak olan kaplama dişe uygulanmaktadır ve bu sebeple hastanın ağrı veya acı hissetmesine sebep olabilecek bir durum oluşmamaktadır.

Diş Dövmesi Kalıcı Mıdır?

Diş dövmesinin kalıcılığına bakıldığında; kalıcı dövmeler, silinmesi mümkün olmayan dövmelerdir. Ancak diş dövmesinin uygulamadan sonraki herhangi bir zaman diliminde silinebilmesi mümkün olmaktadır.

Diş Dövmesinin İstenilen Zamanda Silinebilmesi Mümkün Müdür?

Diş dövmesinin silinmesi, mümkün ve kolaydır. Vücut dövmesi silinirken yaşanan zorluklar, diş dövmesi silinirken yaşanmamaktadır. Hastanın ağzından kaplama çıkartılmamaktadır. Ağız içerisinde kaplama kazınmaktadır ve sonrasında cilalama işlemi yapılarak dişin doğal görünümüne geri dönmesi sağlanmaktadır. Diş dövmesi porselen ile yapılmış olduğu için çıkartılmamaktadır.

Diş Dövmesi
Diş Dövmesi

Diş Dövmesi Çabuk Çıkar Mı?

Diş dövmesinin dayanıklılığı göz önüne alındığında; porselenden yapıldığı için dayanıklıdır. Bu sebeple; diş dövmesinin silinmesi amacı ile kazıma işlemi yapılmadığı sürece kolay bir şekilde aşınmaya bağlı olarak çıkması gibi bir durum yaşanmamaktadır.

0 0 votes
Faydalı mı?
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bucu Çayır
Bucu Çayır
3 yıl önce

Arkadaşlarımda da gördüğüm ve her zaman yapmak istediğim bir şeydi . Diş dövmesi yaptırdığım için inanılmaz mutluyum. Çok hoş ve güzel duruyor bence. Herkese de tavsiye ederim!

1
0
Bir sorun varsa hemen yorum yapabilirsin.x
()
x