all on four tekniği

All on Four İmplant

All on Four

Günümüzde dünya üzerinde milyonlarca insan çeşitli nedenlerle tüm dişlerini kaybetmek zorunda kalabiliyor. Zaman içerisinde insanların dişlerini kaybetmesi, hatta tüm dişlerini kaybetmesi tıbbi açıdan açıklanabilir bir durumdur. Çeşitli hastalıklar veya dış faktörler neticesinde diş kaybı yaşanabilir. Ancak bir insanın kaç yaşında olursa olsun ağzındaki tüm dişleri kaybetmesi ne sağlık açısından ne de psiko sosyal açıdan hiç de istenen bir durum değildir. Tüm dişlerini kaybetmiş olan kişiler özellikle yemek yerken ve konuşurken zorlanmakta ve oldukça önemli, rahatsız edici birtakım sorunlar yaşamaktalar. Bu durum özgüveni büyük ölçüde etkilemektedir. Ayrıca sosyal hayatlarını kısıtlamakta, yüz yüze iletişimden de kaçınmaktadırlar.

Dişlerimizin varlığı sağlık ve konfor açısından önemli olduğu kadar psikolojik ve sosyal hayatımız açısından da büyük öneme sahiptir. Bir insan çeşitli nedenlerle tüm dişlerini kaybettiğinde sosyal hayatı dolayısıyla psikolojisi ve ruh sağlığı da bu durumdan olumsuz anlamda etkilenmektedir. Dişlerini kaybeden insanlar özgüven problemleri yaşamakta ve bu ileriki süreçler için çeşitli psikolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Dişlerin eksikliği ve sağlıksız oluşu beslenmeyi etkilemekte bu da sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir.

Tüm dişlerini yaş veya sağlık gibi çeşitli problemlere bağlı olarak kaybeden kişiler en sevdiği yemekleri rahatlıkla yiyememekte, gülümsemekten ve konuşmaktan çekinmekte, yüz yüze iletişimden kaçınmaktalar. Peki tüm dişlerini kaybeden insanlar böyle bir hayata mahkum denilebilir mi? Hayır. Esasında diş kaybı için uygulanan bir tedavi yöntemi bulunmakta. Bu yöntem implant olarak biliniyor. Diş implantları, dişler için kalıcı bir temel sağlayan yapay diş kökleridir. Protezler, köprüler ve kronlarla karşılaştırıldığında diş implantları, diş eksikliği, başarısız diş veya kronik diş problemlerinden muzdarip insanlar için popüler ve etkili uzun vadeli bir çözümdür. Doğal dişler gibi oturdukları, hissettikleri ve işlev gördükleri için diş implantları diş değiştirmede hızla yeni bir standart haline geliyor. Diş implantları vida olarak görünen özel titanyum parçalardan oluşan malzemelerdir. Eksik dişin köklerinin bulunduğu çeneye yerleştirilmektedir. İmplantın etrafında bulunan kemik zamanla büyür ve bu da implantı yerinde sağlam bir şekilde tutmaya yardımcı olur. Eksik dişten oluşan boşluğu doldurmak için ise metal parçaya yapay bir diş veya taç takılmaktadır. Taç, boyut, şekil ve renk olarak hastanın diğer dişlerine benzemek için özel olarak yapılan araçlardır. Diş implantları ayrıca bir diş köprüsünü veya takma dişleri yerinde tutmak için de kullanılabilmektedir.

Bunun gibi tüm dişlerini kaybeden insanlar için tercih edilebilecek bir seçenek var. All on four diş implantları, tüm dişlerini kaybeden hastalar için ağzı işlevselliğine kavuşturacak olan bir çözüm ve tedavi yöntemidir. Peki All on four uygulaması nedir, nasıl yapılır? All on four uygulaması herkese uygulanabilir mi?

 

All On Four Nedir?

All on four, tam dişsiz hastaların ağızlarına belirli konumlara yerleştirilen tek çene için dört veya altı tane dental implant üzerine diş protezinin sabitlenmesi şeklinde uygulanan bir implant tekniğidir. Bu şekilde hastaların ağızlarına protez dişler yerleştirilir ve sağlıklı ve estetik bir ağız yapısına sahip olması sağlanır. Aynı zamanda all on four ile uygulanan implant ve diş protezleri ile hasta temiz ve doğal görünen dişlere sahip olur.

All on four implant ve diş protezi uygulaması, dişlerini çeşitli nedenlerle kaybeden hastaların sevdikleri yemekleri gönül rahatlığı ile yemesine, konuşurken ve gülümserken çekinmemesine olanak tanır. Bu şekilde hasta kendini sosyal hayattan koparmak zorunda hissetmez.

All on four implant tekniği ile aynı gün hastanın diş protez işlemi tamamlanmaktadır. All on four, kişiye özel olarak tasarlanan ve uygulanan bir implant yöntemidir.

All on four tedavisi tam dişsiz hastalar için hem kısa zamanda tamamlanabilen hem de ekonomik bir tedavi yöntemidir. All on four implant uygulaması genel veya bölgesel anestezi altında uygulanabilmektedir. Bu nedenle ameliyat korkusu veya panik atak yaşayabilecek hastalara alternatif sunulabilmektedir.

Yapılan çalışmalar All on four tedavisinin başarılı ve uzun süre dayanıklı bir implant uygulaması olduğunu göstermektedir. Uygun ve düzenli bakım ile dişlerinizi uzun süre kullanmanız mümkündür.

All on four implant ile geleneksel implant arasındaki fark nedir?

All on four implant uygulamasında geleneksel implant uygulamasında olduğu gibi titanyum vidalar kullanılmaktadır. Geleneksel implantlarla All on four implantlar arasındaki en büyük fark ise implantların ağız içinde nasıl konumlandırıldıklarıdır. Geleneksel yöntemde tamamen dişsiz olan bir çenede kayıp dişlerin yerine konmak üzere 8 ya da 10 implant kullanılırken bu yeni teknikle sadece 4 implant yeterli olmaktadır. All on four yöntemi, geleneksel implant uygulamasında göre daha ekonomiktir.

 

All on four implant nasıl uygulanır?

All on four tedavisine başlamadan önce hastaya genel bir muayene yapılmalıdır. Hastanın diş ölçüleri alınmalı, bilgisayarlı tomografi ile ölçümler yapılarak hasta için uygun protez hazırlanmalıdır. İlk aşamada hasta için geçici protezler hazırlanmaktadır. Bu protezler implant ile beraber aynı gün yerleştirilmektedir. Gerçek ve kalıcı protezler ise birkaç ay sonraki seansta yerleştirilmektedir. Hasta tedavinin başladığı günden kalıcı protezlerine kavuştuğu güne kadar dişsiz yaşamaz, bu süreçte ona geçici diş protezleri eşlik eder.

All on four implant uygulaması için öncelikle hastanın ağız ve diş ölçüleri alınır. Hastanın kemik yapısının bu işlem için elverişli olup olmadığı kontrol edilir. Ardından hastanın ağzında çekilmesi gereken dişler varsa bu dişler çekilir.

İmplant uygulamasında genellikle her diş implantında diş hekiminin diş etlerine yerleştirdiği titanyum vidalar bulunur. Diş hekimi bu vidalara bir adet takma diş yerleştirir. All on four uygulamasında ise kaybedilen her diş için ayrı ayrı vida uygulanmaz. Bunun yerine diş hekimi alt ve üst çenenize belirli açılarla dört adet titanyum vida yerleştirir. Bu dört adet vidaya kalıcı takma dişler takılır. Bu şekilde hastanın kusursuz ve doğal görünümlü, sağlıklı dişlere sahip olması sağlanır.

All on four implant uygulaması ağrılı bir işlem midir?

All on four tedavisi kişiye özel olarak planlanmaktadır. Ayrıca kısa sürede tamamlanan, zaman açısından oldukça avantajlı bir tedavi yöntemidir. Tedaviden sonra kısa süreli ağrılar olabilir. Ağrıların şiddeti kişiye göre değişebilir. Bununla beraber doktorunuz all on four tedavisinden sonra kullanmanız için ağrınızı dindirecek ağrı kesiciler ve antibiyotikler reçete edecektir. İlaçların düzenli kullanılması durumunda ağrı hafifleyecektir. Ayrıca doktorunuz implant ameliyatından sonra şişlik ve ağrıların olduğu bölgelere buz uygulaması yapmanızı da tavsiye edebilir. Buz uygulaması da yine ağrıları azaltan ve şişlikleri önleyen bir uygulama olacaktır.

All on four implant tedavisinden sonra nasıl beslenilir?

All on four uygulamasından sonra hasta doktorun verdiği ilaçları kullanmalı ve tavsiye ettiği ağız ve diş bakım yöntemlerine uygun davranmalıdır. Bu süre içerisinde bir müddet sıcak yiyecek ve içecek tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. İlk seansta hastaya geçici diş protezleri takılacağından bu dönemde hasta sert yiyeceklerden kaçınmalıdır. Kalıcı protezlerin takılmasından sonra hasta normal beslenme düzenine devam edebilir.

İşlem sonrasında iki saat içerisinde hastanın hiçbir şekilde besin tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca hasta ilk gün 24 saat kadar aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketiminden de kaçınmalıdır. Yine aynı şekilde implant ameliyatından sonraki ilk 24 saat sigara veya alkol kullanılmamalıdır. Ayrıca tedaviden sonra da sigara kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

All on four implant uygulaması ne kadar dayanıklıdır?

All on four uygulamasının avantajlarından biri kalıcı ve uzun süreli olmasıdır. İmplant ve protezler uygun diş bakımı ile 20 yıl veya daha uzun süre dayanabilir. Eğer düzgün bir diş bakımı sağlar ve bu süre içerisinde yediklerinize dikkat ederseniz implantlarınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz. Özenli bakım ile kalıcı ve estetik dişlerinizin tadını çıkarabilirsiniz.

All on four implant tedavisinden sonra ağız temizliği nasıl yapılır?

All on four tedavisinden sonra ağız hijyenine dikkat etmek son derece önemlidir. İşlemden sonraki ilk gün ağızda kan olması, tükürükte kan görülmesi normaldir. Bu durumda tükürmemeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer işlem sonrasında implant bölgesinde kanama olursa steril bir şekilde tampon uygulayabilirsiniz. All on four implant tedavisinden sonraki ilk gün dişlerinizi fırçalamamalısınız. Bununla beraber implant ameliyatınızdan sonra ağzınızı tuzlu su ile nazikçe çalkalayarak bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Diş implantlarının temizliğini normal diş temizliği gibi yapabilirsiniz. Diş hekiminiz, tedavinizin ardından uygulamanız gereken yöntem ve teknikleri açıklayacaktır. Diş implantınızın uzun süre dayanıklı olması için talimatlara uymanız gerekmektedir. Tedavi sonrası düzenli doktor kontorllerinin de ihmal edilmemesi gerekmektedir.

All on four implant uygulamasının avantajları nelerdir?

All on four implant tedavisi, tüm dişlerini kaybeden pek çok hasta için günlük hayatında sağlık, kişisel ve sosyal anlamda çeşitli faydalar sunar. Öncelikle tek bir ameliyat ile tüm eksik dişlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu işlem sonrasında implantlar ağzınıza kalıcı olarak sabitlenir. Bu da protezlere göre daha avantajlı bir ortam sunar. Zira implantlar protez dişler gibi gevşemez veya kaymazlar.

All on four implant uygulamasında tüm dişler sadece dört implanta yerleştirilir. All on four implantlar her dişi ayrı ayrı değiştirmekten daha ucuza mal olur. All on four implant uygulamasında damağa yerleştirilen bir kaide olmadığı için hastalar yeni dişlerine çok kısa süre içinde alışabilirler.

All on four implant uygulamasının en önemli avantajı hastanın kısa sürede dişlerine kavuşması ve sosyal hayatına geri dönebilmesidir. Kısa süreli bir tedavi olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

All on four implantlar ne kadar sürede iyileşir?

Geleneksel implantların iyileşme süreci 3 ila 8 ay arasında değişebilir. Bununla beraber All on four implantlarda iyileşme süresi daha kısadır.

All on four implant tekniği kimlere uygulanabilir?

All on four tekniği  tüm dişlerini kaybeden ve çenelerinin arka bölgesinde kemik olmayan hastalara uygulanmaktadır.

All on four uygulaması, implant uygulamasına engel olacak herhangi bir hastalığı olmayan ve tüm dişleri eksik olan hastalara uygulanabilir. Hastanın sağlık durumunun all on four implant uygulaması için elverişli olup olmadığı ilk muayenelerde belirlenmeli ve öğrenilmelidir.

All on four implantlar, tüm dişlerini kaybetmiş her yaştan insan için bir alternatif olarak kabul edilebilir. Bununla beraber all on four implant tedavisinin uygulanabilmesi için hastanın yüksek düzeyde kemiğe sahip olması gerekmektedir. Eğer hasta yeterli düzeyde kemiğe sahip değilse implant tedavisine başlamadan önce çeşitli işlemlerin uygulanması gerekebilmektedir.

All on four implant uygulamasının maliyeti ne kadardır?

All on four implant uygulamasının maliyeti seçtiğiniz malzeme, ihtiyacınız olan diş sayısı, diş kaplamanızın olup olmadığı ve benzeri pek çok faktöre göre değişiklik göstermekte, dolayısıyla fiyat da kişiye özel olarak belirlenmektedir. All on four uygulaması öncesinde hastaya diş sağlığına yönelik işlemler uygulanacaksa bu durum da fiyatı etkileyecektir. Ayrıca uygulamanın yapılacağı klinik, diş hekiminin tecrübesi, kliniğin bulunduğu semt ve giderler de doğrudan muayene ve tedavi fiyatlarını etkileyecektir.

 

 

Exit mobile version